Už pět let žije pětatřicetiletý brněnský lékař Vlastimil Havlíček v permanentním stresu. Na zničenou schránku a pomalované dveře svého domu si už zvyknul. Lidé ho nemají rádi proto, že podle verdiktu Městského soudu v Brně zavinil smrt třináctiletého Patrika Wisze. Student I. zemského německého gymnázia v Brně zemřel v lednu 2003 po návratu z lyžařského výcviku v Krkonoších. Z kurzu totiž měl přijet v tak zbědovaném stavu, že mu nemohli lékaři pomoci.

„Popírám, že bych se o pacienta staral špatně. Měl příznaky virového onemocnění horních cest dýchacích. Navíc zemřel až po dvoutýdenní hospitalizaci v Dětské nemocnici,“ upozorňuje Havlíček v exkluzivním rozhovoru pro brněnský Deník Rovnost.

Lékař se s verdiktem soudu prvního stupně nesmířil a podal si proti němu odvolání. Krajský soud v Brně se jím bude zabývat ve čtvrtek 20. listopadu.

Co se vlastně na lyžařském kurzu stalo?
Na konci lyžařského výcviku onemocněla řada studentů. Mezi nimi i Patrik Wisz. Jednalo se o běžnou virózu. Wisz hlásil první obtíže v pátek ráno, tedy den před odjezdem do Brna. Měl horečku 38,4 stupně Celsia, pak mezi sedmatřiceti a 37,8 stupně Celsia. Moje diagnóza tehdy byla, že má virové onemocnění horních cest dýchacích.

Jak jste ho léčil?
Standardně jako všechny studenty. Nařídil jsem klidový a pitný režim, stopangin a paralen. Zhoršení zdravotního stavu po dobu mé léčby neuváděl, takže druhý den jel s celým lyžařským výcvikem z hor zpátky do Brna. Rodičům jsem ho předal zhruba dvaatřicet hodin poté, co u něj nemoc vypukla. Doporučil jsem jim, aby ho podrobili komplexnímu lékařskému vyšetření.

Od chvíle předání jste ho tedy neviděl?
Ne. Později jsem se dozvěděl, že rodiče jeli na pohotovost do Bílého domu na brněnském Žerotínově náměstí. Tamní lékaři nařídili okamžitý převoz do Dětské nemocnice. Podle zdravotní dokumentace, která je i součástí soudního spisu, se u Patrika rozvinul šokový stav.

Vy jste si při cestě autobusem nevšiml, že je chlapci mizerně?
Předával jsem ho rodičům při vědomí. Patrik chodil sám, byl bledší a unavený. Jeden ze svědků, který předání viděl, potvrdil, že si ničeho zvláštního nevšiml. Onen svědek je shodou okolností doktor medicíny. U soudu řekl, že Patrik vypadal, jako že má chřipku. Navíc od autobusu odcházel po svých. Šel s matkou, otec nesl zavazadla.

Od koho jste se dozvěděl, že je na tom chlapec bídně?
Od jeho rodičů, kteří přišli hned po víkendu do školy. Už tehdy řekli, že se uvidí, jak to všechno dopadne. A pokud prý bude chlapci zle, udělají další odpovídající kroky.

Vyhrožovali vám?
Určitě bych to tak nenazval. Znovu a podrobněji jsem jim vysvětlil, jak a kdy jejich syn onemocněl. Majitel gymnázia byl navíc ve stálém spojení s nemocnicí. Po telefonu dokonce dostal informace, že se Patrikův zdravotní stav lepší.

Přesto Wisz po čtrnácti dnech hospitalizace na nemocničním lůžku umírá.
Jenže jeho smrt nikdo pořádně nevysvětlil. Místo toho, aby se udělala pitva třináctiletého školáka, rodiče to zakázali a podali na mě trestní oznámení. To, že se pitva nedělala, je pro mne zarážející. Z vyhlášky je totiž povinné pitvu u osoby mladší patnácti let, která zemře v nemocnici, udělat.

Na jaře 2003 vás tedy začala vyšetřovat policie. Na co přišla?
Policisté případ poté, co zhodnotili znalecké posudky, odložili. Jenže po dvou letech se kauza otevřela znovu a podruhé to bylo horší. Čelil jsem abnormálnímu mediálnímu tlaku. Soudní proces mi zkazil pověst, stal jsem terčem útoků ze strany úplně cizích lidí a kauza zatěžuje i mé nejbližší. Přestože jsem nic neudělal, už pět let žiji ve stresu.

Jaké byly ony útoky?
Lidé například říkali, že si na horách lyžujeme zadarmo, opíjíme se a o děti se nestaráme. Přitom já jsem abstinent.

Tušíte tedy, na co Wisz zemřel?
To jsem se nikdy nedozvěděl. Ostatně to neví ani soud. V rozsudku se píše, že se neví, na co Patrik umřel, ale ať to bylo cokoliv, za jeho smrt můžu já. To je ale absurdní, vždyť Patrik byl zřejmě těsně před pobytem na horách na exotické dovolené, mohl si z ní dovézt nějakou tamní chorobu. Zase jsme u toho, že bez pitvy nelze jednoznačně říci, na co Patrik zemřel a tedy nelze jeho smrt nikomu klást ze vinu. Ostatně ani z verdiktu brněnského městského soudu není poznat, za co konkrétně jsem trestně odpovědný.

Znaleckých posudků, které se objevily v souvislosti s kauzou, ale bylo několik. Na čem se znalci shodli?
Experti se shodli na tom, že přesnou příčinu měla určit pitva, která se však v rozporu se zákonnými předpisy nedělala. Proto také není známa jednoznačná příčina smrti. Znalci upozornili soud na to, že pitva měla být provedena. Osm z devíti revizních znalců, kteří zpracovávali obsáhlý dokument, také uvedlo, že příčinou úmrtí Patrika Wisze mohl být syndrom toxického šoku.

Co to je?
Jedná se o velmi ojedinělé až raritní onemocnění s frekvencí asi pěti případů na milion Evropanů ročně. V České republice takto onemocnělo za posledních patnáct let jedenačtyřicet lidí. Ve většině případů šlo o ženy, které měly menstruaci a používaly při ní tampony.

Můžete být konkrétnější?
Patrik Wisz měl v těle zlatého stafylokoka, který produkoval TSST. To je anglicky Toxic Shock Syndrom Toxin. Smrtnost je v těchto případech vysoká. Pacient má zpočátku nespecifické příznaky. Trpí bolestmi hlavy, bolí ho v krku a má rýmu. Diagnóza syndromu toxického šoku je velmi obtížná. Navíc má nemoc překotný vývoj a pacient často zemře. Zahraniční literatura uvádí, že syndrom toxického šoku je pravděpodobnou příčinou náhlých dětských úmrtí bez bližší příčiny.

Když se ale nedělala pitva, tak jak víte, že měl Wisz v těle zlatého stafylokoka?
Byl ve stěru, který lékaři chlapci dělali. Záznam je v dokumentaci Dětské nemocnice a leží v soudním spisu.

Byl by váš postup jiný, pokud byste byl dnes ve stejné situaci?
Z medicínského hlediska bych postupoval stejně. Po této zkušenosti bych zcela alibisticky volal rodičům, aby si pro chlapce přijeli. Nic jsem nezanedbal. Na horách jsem vedl zdravotní deník. Nebyl však tak podrobný jako v nemocnici. Psal jsem ho v podmínkám rekreační chaty.

Jestliže byste syndrom toxického šoku poznal, byla by léčba rozdílná?
Zaprvé na tuto vzácnou diagnózu nic nepoukazovalo, nemá totiž konkrétní příznaky. Koneckonců nepomysleli na ni zřejmě ani v brněnské dětské nemocnici, ačkoli ti mají k dispozici kompletní diagnostické zázemí. Chtěl bych zdůraznit, že je fikce, že lékař umí vyléčit všechno. Patrik ležel v Dětské nemocnici pod dohledem odborných lékařů dva týdny. A přesto zemřel. Lidé zkrátka budou umírat i bez cizího zavinění.

Jenže v tomto případě zemřel chlapec.
V této kauze je ale na druhou stranu mnoho otazníků a spousta kdyby. Kdyby se udělala hned po jeho smrti pitva, nemusel mě odsoudit soud za ublížení na zdraví s následkem smrti.

Vyvázl jste ale s podmínkou.
Dostal jsem dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky a čtyřletý zákaz výkonu práce lékaře. Takový výsledek procesu je pro mě nepochopitelný a nepřijatelný. Necítím se vinen. Proto jsem si proti verdiktu podal odvolání ke Krajskému soudu v Brně. Věřím ve spravedlnost.

Přestal jste kvůli pošramocené pověsti jezdit se studenty na hory?
Jako lékař mám praxi deset let a na lyžařské výcviky jezdím od roku 1999. Školy mě chtějí. Jsem spolehlivý, mám instruktorský kurz a jsem abstinent. To jsou mé tři přednosti a školy ve mně nevidí problém.

Související články:

Za smrt studenta dostal lékař podmíněný trest