K vraždě podle Eichlerové nedošlo jen naprostou náhodou, šestatřicetiletý poškozený měl totiž zvednout ruku a šavli odrazit. „Vůbec nevím, proč tu jsem, nic jsem neudělal. Oni napadli mě, rozbili mi auto a také za to byli odsouzení," vypověděl Lakatoš, který je stíhaný na svobodě.

S jeho verzí souhlasil i poškozený, kerý je naopak ve vazbě. „Byl jsem naštvaný, protože jsem si myslel, že mi Lakatoš chodí za ženou. Dítě, které jsem si myslel, že je moje, je jeho. Zastavil jsem Lakatoše, když projížděl kolem, chtěl jsem si to s ním vyříkat jako chlap s chlapem," uvedl poškozený.

Situace se ale vyhrotila. „Vzal jsem lopatu, která byla vedle, a o Lakatoše jsem ji zlomil. Můj strýc, který tam byl se mnou, mu začal rozbíjet auto. Okolo potom prošli jiní cikáni, které neznám, a začali mě povzbuzovat," dodal poškozený.

Podle svědků mu právě tato skupina šesti jiných Romů měla za hlasitého fandění hodit šavli. „Nevím, jak se tam vzala, chvíli jsme se o ní přetahovali a při tom jsem se muset trochu říznout do ruky. Pak ji Lakatoš odhodil pryč. Zranění jsem si způsobil sám svou neopatrností a zaútočil jsem na něj neprávem," konstatoval u soudu poškozený a obžalovanému se omluvil. Dodal, že obžalovaný je součást jeho rodiny, jeho matka je sestřenice obžalovaného.

"Cikánský soud"

Celou věc ještě před krajským soudem řešil podle účastníků řízení i takzvaný cikánský soud. „Ukázalo se, že mě přítelkyně nepodváděla s Lakatošem, ale s mým bratrem, který u konfliktu také byl. Byl jsem shledán vinným a na půl roku vyloučen z komunity olašských cikánů," vysvětlil poškozený.

Podle jednoho z policistů, který na Cejlu tehdy zasahoval, svědci události vypověděli jiný průběh. „Měli se začít hádat kvůli penězům, potvrdily mi to na místě tři ženy v okolí incidentu. Řekly, že Lakatoš vytáhl šavli z kufru a snažil se s ní poškozeného napadnout. Nepodařilo se mu to a obžalovaný šavli odhodil," vypověděl policista.

Lakatoš byl v roce 2009 Vrchním soudem v Olomouci odsouzený jako člen organizované skupiny padělatelů peněz. Soud mu udělil trest ve výši dva a půl roku, který byl podmíněně odložený na tři a půl roku. Podle rozsudku obžalovaný ve svém bytě i přechovával zbraně. V úterý Lakatoš odmítl, že by u sebe nějaké zbraně v poslední době měl. „Nejsem pouliční rváč, jsem podnikatel, co myslí hlavou," řekl u soudu obžalovaný, který dokončil pouze základní školu.

Peníze, ze kterých nyní žije, měl získat z prodeje domu za sedmnáct a půl milionu. „Moje družka má dům a pozemky, které pronajímá," dodal Lakatoš.

Ze soudní síně bylo při jednání několik lidí vykázáno za hlasité výkřiky při výsleších svědků.