Děláte si ze mě srandu? Taková byla odpověď pracovnice České pošty ve Spáčilově ulici v brněnských Černovicích, na kterou v pátek odpoledne namířil šestatřicetiletý muž pistoli a chtěl po ní peníze. Přestože se úřednice koukala přímo do hlavně pistole, neměla sebemenší obavy o svůj život. Lupiče, který si z černovické pošty neodnesl ani korunu, dopadla policie za pár desítek minut. Popíjel v baru a hájil se tím, že přepadl poštu jen z legrace.

„Pachatel přišel do pobočky České pošty, namířil na pracovnici pistoli a požadoval vydání peněz. Přepadená nemohla vědět, zda je zbraň pravá nebo jde o napodobeninu. Žena ovšem zachovala chladnou hlavu a muži řekla, že nic nedostane a ať si nedělá legraci. Lupič nečekaně odvětil, že to vlastně legrace je, otočil se a z pošty odešel,“ přiblížila loupežné přepadení brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková.

Statečná pošťačka

Hrdinský čin nechtěla pracovnice pošty komentovat. Sdílnější byl mluvčí České pošty Ivo Mravinac, který se podivil nad její odvahou. „Neexistuje sice předpis, jak se má zaměstnanec chovat, ale rozhodně je v takových případech hrdinství zbytečné. Stává se ovšem, že se pošťáci postaví pachatelům na aktivní odpor,“ poznamenal Mravinac.

Většina pošt je napojena na centrální pult ochrany, který zalarmuje policii. Pošťačka z černovické pošty však nechala muže odejít a teprve potom vytočila linku tísňového volání 158. Operačnímu důstojníkovi podrobně popsala jak pachatele tak jeho zbraň. Na místo okamžitě vyjela policejní hlídka a pustila se do pátrací akce po okolí. Venku ovšem nikoho nenašli. Policisté se proto rozhodli zkontrolovat i nejbližší bary a herny.

Právě v baru v Křenové ulici objevili muže, který odpovídal popisu pachatele. „Podezřelý ovšem odmítal z hlídkou mluvit. Vzhledem k tomu, že se jednalo o ozbrojeného a tedy i nebezpečného člověka, použili policisté donucovací prostředky a pachatele spoutali. Později muži zbraň vzali. Zjistili, že to byla plynová pistole,“ doplnila Procházková.

Šestatřicetiletý muž nyní čelí obvinění z trestného činu loupeže. Vzhledem k tomu, že má již za sebou bohatou trestní minulost, poslal ho soud ještě o víkendu do vazby. Přestože z pobočky nic neodnesl, ve vězení může strávit poměrně dlouhou dobu. Maximálně však deset let.

Mladí lupiči

Jihomoravská policie vyšetřovala do konce loňského listopadu bezmála pět set loupežných přepadení. Z toho patnáct jich bylo v bankách a na pobočkách pošt. Lupičům, kteří přišli pro peníze se zbraní v ruce, se podařilo odnést kořist přesahující čtrnáct milionů korun.

„Mezi pachateli se objevily i děti. Třiatřiceti nebylo ještě patnáct let, padesát pachatelů bylo mladistvých. Jejich věk se tedy pohyboval mezi patnácti a sedmnácti lety,“ vyčetla ze statistik jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová.

Mladí lidé, kteří se stávají lupiči, vycházejí často z prostředí hazardních her a narkomanských skupin. „Dostávají se většinou do zcela neřešitelných problémů, takže pak ztrácejí zábrany. Potřebují totiž peníze. Na drogy nebo kvůli gamblerství,“ uvedl jeden z kriminalistů, který se touto násilnou trestnou činností zabývá.