V dalších případech byli ale úspěšní. Zpovídají se tak z osmi zločinů, které měli spáchat hlavně ve spořitelnách a bankách v Brně a okolí. Podle obžaloby získali přes šest set tisíc korun. Sedm loupeží je z období od března do září loňského roku. „Osmá už z podzimu 2010. Je ale otázka, jestli nespáchali další loupeže," uvedla státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

Lupiči se pečlivě maskovali. „Vždy se domáhali vydání peněz. Měli paruky a někdy i obličejové masky. Pokaždé se ozbrojili krátkými střelnými zbraněmi. Jestli to byly plynové pistole, nebo zbraně s ostrými náboji, není jasné," konstatovala státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

Pistole donutily obsluhu vydat peníze. „Na pobočku přišli ráno dva maskovaní muži. Na hlavách měli paruky, na očích sluneční brýle a v rukou pistole. Jeden přistoupil k přepážce a chtěl po mě peníze. Dala jsem je před sebe na pult. Sbalil je a oba odešli," vylíčila nepříjemný zážitek pracovnice další banky.

Zpočátku nechtěla vypovídat, protože měla v soudní síni strach. Předseda senátu Tomáš Kurfiřt ji nakonec přesvědčil, že jí žádné nebezpečí nehrozí. „Obžalovaní se nedopustili fyzického násilí. Pracovnicím ale způsobili psychické trauma. Některé ho cítí dodnes," upřesnila újmu státní zástupkyně.

Filkorovi i Pelešovi hrozí v případě odsouzení až dvanáctileté vězení. Obhájci obžalovaných jsou ale přesvědčení, že vinu jejich klientů se prokázat nepodaří. „Důkazy jsou pouze nepřímé a nedostačující," tvrdila obhájkyně Rolanda Peleše Lucie Kubínová.

Od ledna do konce května evidují brněnští kriminalisté jedenadevadesát loupeží. Do této statistiky zahrnují také přepadení lidí, heren a barů. Čtyři případy se týkaly institucí, jako jsou banky a pošty. V porovnání se stejným obdobím loňského roku počet těchto zločinů klesl o pětadvacet případů.