Neměl ani tušení, jakou odrůdu krade. Přesto se na začátku dubna v noci prošel neznámý zloděj vinohradem v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku a odnesl si šest set sazenic mladé Pálavy za čtyřiadvacet tisíc korun. Podobných případů se každé jaro v kraji stanou desítky. Mrazy v posledních dnech tak nejsou jediné, kvůli kterým vinaři sčítají velké škody.

Vinaři často krádež policii nehlásí. Jedna sazenice je totiž obvykle stojí kolem padesáti korun.

Se zloději každoročně bojuje i Vinařství Lahofer, které na Znojemsku obhospodařuje 340 hektarů vinic. „Každý rok obnovujeme až dvacet hektarů a pravidelně nám část nově vysázených sazenic zmizí. Nedávno nám někdo ukradl asi čtyřicet sazenic z vinohradu u Vrbovce," řekl obchodní ředitel Vinařství Lahofer Daniel Smola.

Čerstvé sazenice jdou podle něj vytáhnout příliš jednoduše. „Nemají ještě kořeny," vysvětlil Smola.

Dodal, že vzhledem k rozloze jejich vinohradů je nemožné všechny části ohlídat a oplotit. S tím souhlasí také vinař Petr Marada z Mikulčic na Hodonínsku. „Bohužel se vinohrad nějak pořádně uhlídat nedá, pokud tam člověk opravdu nebude čekat s puškou. Měli jsme u nás i případy, kdy zloděj na vinici vytáhl pistoli na důchodce a vyhrožoval, že buď zmizí, nebo ho zastřelí," líčil Marada.

Žádný trik na zloděje dosud neobjevil ani velkobílovický vinař František Bílek. „Neexistuje žádné speciální značení, tak mnohdy ani pěstitel nepozná vlastní sazenice. Na vrchní části štěpu je sice parafín, ten ale mívá jednotnou barvu. Kdybychom sazenice třeba oštítkovali, zloděj by cedulky zase lehce odstřihl," zhodnotil.

Zloději podle něj nemají šanci poznat, kterou odrůdu kradou, pokud nepatří vinohrad nějakému jejich známému. „Ze sazenic nejde rozeznat ani bílá nebo červená réva. Potom chce zloděj třeba Chardonnay, ale vezme si Modrý Portugal," vysvětlil Bílek.

Právě v dubnu je podle vinařů ideální období na výsadbu nové vinice, další je pak na podzim. Potvrzuje to i četnost případů. „Loni se všechny odehrály na přelomu dubna a května," sdělila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Jednou si podle ní zloději přivlastnili dokonce 1300 sazenic v hodnotě padesát tisíc korun.

MARKÉTA CHUMCHALOVÁ