Jaký měli motiv? Proč z nepochopitelných důvodů zaútočili na nevinného člověka? Nejen tyto otázky si od nedělního rána pokládají kriminalisté, kteří vyšetřují brutální útok dvou mladíků na osmačtyřicetiletého muže. Toho zbili tak, že jeho stav je kritický. Navíc není vůbec jisté, zda útok oběť přežije.

„Nepochopitelnou zlost si vybila v neděli ráno kolem sedmé hodiny v Ečerově ulici v brněnské Bystrci na parkovišti u obchodního domu Albert dvojice mladíků ve věku devatenáct a dvaadvacet let. Když se vraceli z nočního tahu Brnem, hrubě napadli na parkovišti osmačtyřicetiletého muže,“ řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Jako diví

Útočníci muže krutě zbili pěstmi a kopali do něj. Bezbranného muže pak vysvlékli a tvrdé údery cíleně mířili i na hlavu. Přítrž řádění podnapilých mladíků učinili až přivolaní strážníci a policejní hlídka. Ta musela agresivní muže od už téměř bezvládného těla odtrhnout. „I tak oba násilníci způsobili napadenému vážná zranění po celém těle a těžké poranění mozku,“ přiblížil útok jeden z kriminalistů, který se brutálním napadením zabývá.

Bezdůvodné útoky mají většinou na svědomí psychicky vyšinutí lidé. Alkohol jejich jednání jen umocňuje. „Zabraňuje jim vyhodnotit situaci, odbourává zábrany a utlumuje to negativní a většinou se z opilého člověka stává úplně někdo jiný,“ tvrdí psycholožka Marcela Langová-Šindelářová. Bezdůvodné napadení cizího člověka je podle ní individuální. „U většiny útočníků se však jedná o poruchu osobnosti, kterou trpí,“ doplnila psycholožka.

V ohrožení života

Zdravotní stav napadeného je podle lékařů kritický. Muž je stále v bezvědomí a policisté ho zatím nemohli ani vyslechnout. „Pacient má velmi vážná poranění, ale jeho stav je stabilizovaný. Přesto je stále v přímém ohrožení života,“ řekla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Nesvadbová.

Mladšího z útočníků poslal soud do vazby, druhého stíhají policisté na svobodě. Za ublížení na zdraví hrozí mladíkům maximálně osmiletý trest. Pokud však oběť na následky zranění zemře, může se jednat o trestný čin vraždy. To by pak mohli útočníci strávit ve vězení až patnáct let.

Infobox: Kriminalisté vyšetřující případ žádají případné svědky incidentu o svědecké výpovědi. Jakýkoliv poznatek uvítají brněnští kriminalisté na telefonním čísle 974 625 891 nebo na policejní lince 158.