Mladík ujížděl osmého února před policií, v Pršticích na Brněnsku nezvládl řízení a prorazil pneumatiku. Auto uzamkl a pokusil se utéct. Policisté viděli uvnitř vozidla injekční stříkačku, řidič ale prohlídku odmítl. Proti prohlídce byla i jeho matka Olga Pospíšilová, které auto patří. Auto i s injekční stříkačkou proto policisté zabavili a soudce Okresního soudu Brno-venkov vydal příkaz k prohlídce auta kvůli podezření na přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu.

Podle ústavního soudce Ludvíka Davida není odůvodnění k prohlídce vydané okresním soudem nepřiměřené ani protiprávní. „V příkazu se totiž přesně uvádí, že se hledá injekční stříkačka a závažnost deliktu převážila nad ochranou soukromí," uvedl.

Dva dny po zabavení auta ujížděl Pospíšil policistům znovu. "Dopadli ho v Prostějově, při otevření dveří z auta vypadl. Vozidlo pokračovalo v jízdě a narazilo do semaforu. Pospíšil se tehdy odmítl podrobit dechové zkoušce na alkohol i zkoušce na drogy," uvedl soudce. S tím ale Ústavní soud nesouhlasí. „Soudce okresního soudu popisuje druhou automobilovou honičku nepřesně, důkazem je videozáznam situace," popsal David. Podle Davida Pospíšil z auta nevypadl. „Zkoušku na alkohol a drogy ale skutečně odmítl," uznal.

Jako další argument pro provedení prohlídky uvedl okresní soudce drogovou minulost Pospíšila, ten byl několikrát odsouzený za drogové delikty. Podle ústavního soudu je ale tento postup nesprávný. V jednom případě na Pospíšila dopadla amnestie prezidenta republiky a v dalších dvou neporušil podmínku. Proto se na něj má pohlížet, jako by odsouzený nebyl.

Další důvod prohlídky byla injekční stříkačka s neznámou látkou, která ležela v autě. S tímto odůvodněním už Ústavní soud bez výhrad souhlasí. Proti zamítnutí není opravný prostředek. „Budeme se bránit při trestním řízení," řekl advokát Pospíšila Jiří Hladík.

ELIŠKA SRNCOVÁ