Toho se měl dopustit tím, že si na internetovém sociálním serveru založil osobní profil, který byl veřejně přístupný. Tam postupně zveřejňoval odkazy na zahraniční webové stránky s neonacistickou tématikou a tyto pozitivně komentoval. „Šlo zejména o hudební videoklipy neonacistických organizací a kapel využívající symboliky nacistického Německa a jednotek SS. Dále tam zveřejňoval historické záběry Adolfa Hitlera při provolávání pozdravu Sieg heil, hajlující osoby, symboliku hákového kříže, a další,“ informuje hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Ten dále uvedl, že stejně tak byly na webu volně k nahlédnutí hudební videoklipy neonacistických skupin, které zobrazovaly symboliku nacismu, záběry vyjadřující rasovou nesnášenlivost vůči Židům, doplněné fotografiemi zobrazující nacistickou genocidu a záběry z nacistických koncentračních táborů včetně hromadných hrobů Židů. „Tyto závadové informace a hudební klipy na uvedeném profilu byly volně přístupné v rámci veřejně přístupné počítačové sítě,“ přiblížil Zámečník s tím, že tento profil odhalili policejní specialisté na extremismus.

Podle něj muž při výslechu uvedl, že na tyto stránky přistupoval v místě bydliště nebo z počítače své přítelkyně. Postupně zveřejňoval odkazy na videoklipy a další informace, které získal v prostředí internetu. K videoklipům uvedl, že se mu tato hudba líbí a že mu připadá i vtipná. Sám také přiznal, že se účastnil různých demonstrací pravicových radikálů pořádané v České republice.

„Obsah uvedené webové stránky veřejně projevuje pozitivní vztah stíhaného muže k hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou zášť vůči jiné skupině osob. To naplňuje znaky skutkové podstaty trestného činu Projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka,“ upozornil mluvčí policie s tím, že se dá očekávat jeho obvinění. V případě odsouzení hrozí mladému neonacistovi až tři roky odnětí svobody.

Podle jednoho z členů nestátní organizace monitorující neonacismus a neofašismus je veřejné sdílení těchto informací u příznivců extrémní pravice spíše výjimkou. „Myslím si, že si většinou dávají pozor na profily. Hlavně po těch zatýkačkách si dávají bacha. Na svých profilech mají teď maximálně Dělnickou stranu,“ řekl hodonínský antifašista.

Podobný názor má i brněnský politolog Miroslav Mareš. „Takto otevřené jednání je skutečně dnes už spíše výjimečné, respektive je uskutečňují málo takticky vyspělí anebo mladí nezkušení jedinci. Elity hnutí před takovými aktivitami naopak varují,“ upozornil Mareš s tím, že scéna je policejních zátazích obecně v útlumu, i když příští rok se

chystá na dílčí oživení. „Hodonínsko je jedním ze stabilních opěrných bodů neonacismu na jižní Moravě již od devadesátých let a zdejší scéna je schopna vytvářet podhoubí i mezi dorůstajícími generacemi,“ dodal odborník na pravicový extremismus.