Centrum Brna začíná být pro cizince nebezpečné. Už třetí případ napadení člověka ze zahraničí během posledních dvou let musí od víkendu řešit policisté.

Tři zahraniční studenty medicíny totiž v noci na neděli pobodal neznámý útočník přímo na Dominikánském náměstí. Jednomu z nich poranil játra a lékaři jej museli operovat. „Všichni měli bodné a řezné rány v oblasti hrudníku a horní poloviny těla. Byli při vědomí a nikdo nebyl v přímém ohrožení života,“ popsala mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Zuchová.

Dva z napadených jsou napojení na přístroje na jednotce intenzivní péče brněnské Úrazové nemocnice, třetího pustili lékaři po ošetření domů. „Stav obou mužů je nyní stabilizovaný. V nemocnici si pobudou ještě nejméně čtrnáct dní,“ poznamenal vedoucí lékař oddělení Luděk Macků.

Z oslavy v baru se v neděli kolem půl třetí ráno vraceli tři cizinci: Švéd pákistánského původu a dva Angličané. Poblíž brněnského klubu Livingstone se střetli s devatenáctiletým mladíkem. „Byl oblečený v černém a měl kapuci. Navíc byl opilý a křičel. Narazil do mě, tak jsem mu řekl, ať se dívá, kam jde,“ popisoval napadení Angličan s nigérijskými předky Ambrose Obamwonyi. Právě on po operaci jater stále leží v nemocnici.

Všichni napadení tvrdí, že je násilník bodl bezdůvodně a ani policisté zatím příčinu incidentu neznají. Že by mladík útočil z rasových důvodů, zatím nepotvrdili. „Cizinci mladíka oslovili. Proč je potom napadl, zatím není jasné,“ uvedl brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Po slovní přestřelce vytáhl útočník nůž a ještě před tím, než utekl, stačil všechny tři cizince poranit nožem. Dva z nich bodl do oblasti kolem hrudníku. „Ještě, že útočník neměl pistoli,“ povzedchl si Obamwonyi.

Podle něj nikdo z trojice mladíka, který na ně vytasil nůž, neznal. Po zhruba osmnáctiletém pachateli vyšší a hubené postavy policie pátrá, dnes proto všechny tři napadené vyslechne.

Jen půl hodiny po tomto incidentu napadla skupina násilníků v jednom z autobusových rozjezdů nožem čtyřiadvacetiletého muže. „S bodnými ranami jej ošetřili ve svatoanenské nemocnici,“ poznamenal Šváb. Muž je mimo nebezpečí života.

Zatímco včerejší případy skončily pro napadené šťastně, bitku pěti lidí v České ulici z února roku 2007 jeden člověk nepřežil. Rom Roman Holub a Rus Konstantin Erin tehdy napadli Araba Omara Al Husejního a dva Čechy. Jeden z nich Roman Bětík útok nožem nepřežil.

Holub musel za mříže za pokus o vraždu Al Husejního a Erin dostal šestnáctiměsíční podmínku za zranění dalšího z účastníků opilecké rvačky. Kdo z nich zavraždil Bětíka, se však policistům zjistit nepodařilo a tak je soud osvobodil.

Další podobný případ se stal v Brně loni v červnu. Na devětačtyřice­tiletého cizince, který provozoval směnárnu v Masarykově ulici, zaútočili mačetami a střelami z pistole konkurenční směnárníci. Muž útok přežil, jednoho z útočníků policie brzy chytila. Ten druhý jí však utekl.

Pořezaný student: Už budu mít strach

Brno - Žije v Brně půl druhého roku a město už si zamiloval. Teď ale bude na ulici mnohem ostražitější než dřív. Devatenáctiletého Švéda pákistánského původu Ahmeda Khurama totiž v noci na neděli napadl v centru Brna neznámý útočník a pořezal ho. Krvavá zranění zůstala po útoku agresivního mladíka také dvěma Khuramovým přátelům. „Nikdy jsem si nemyslel, že se mi tady může stát něco takového,“ kroutí hlavou Khuram, který stejně jako jeho kamarádi studuje medicínu na Masarykově univerzitě.

Mladý Švéd leží na jednotce intenzivní péče brněnské Úrazové nemocnice. Má ovázaný hrudník a jeho životní funkce kontrolují přístroje. „Vraceli jsme se s kamarády z noční oslavy. Měli jsme trochu popito. Najednou do prvního z nás narazil černě oblečený mladík. Byl dost opilý, něco křičel, ale já jsem mu nerozuměl, protože jsem byl hodně vzadu,“ popisuje první vteřiny konfliktu Khuram.

Hádka, pak útok

Cesty trojice zahraničních studentů a útočníka se protnuly na zúženém chodníku na Dominikánském náměstí poblíž hudebního klubu Livingstone. „Kamarád z Nigérie, který šel jako první, se s mladíkem začal hádat. Já se je s dalším kamarádem snažil od sebe oddělit. Útočník mě pak odstrčil. Nejdříve jsem si ani neuvědomil, že mě řízl. Vše se odehrálo velmi rychle,“ vzpomíná Khuram.

Že krvácí, zjistil až ve chvíli, kdy už utíkající muž utekl. „Podíval jsem se dolů a měl jsem ránu přes celý hrudník. Šel jsem domů, ale nemohl jsem vyjít schody. Jeden z kamarádů pak zavolal záchranku,“ vypráví Khuram.

Tvrdí, že útočníka ani jeden ze skupiny studentů neznal. Všiml si však, že mu mohlo být mezi osmnácti a dvaceti lety.

Probodnutá játra

Khuram je teď v obležení svých přátel, kteří za ním přicházejí do nemocnice. Chodí i za jeho spolužákem, devatenáctiletým Ambrose Obamwonyiou. Ten skončil nejhůře. Lékaři mu museli operovat probodnutá játra.

Víkendový noční zážitek změnil studentu medicíny Khuramovi pohled na Brno. „Žiji tady rok a půl, je to krásné místo a jsou tady velmi příjemní lidé. Měl jsem za to, že je Brno bezpečné místo. Teď mi ale nahání strach, když si uvědomím, že je tady někdo schopný udělat takovou věc,“ přiznává Khuram, který se až do noci na neděli s žádným útokem nebo posměšky kvůli barvě pleti nesetkal.

Také proto se dosud vždy procházel s přáteli ulicemi nočního Brna bez obav. „Jako studenti chodíme po městě skoro pořád. Teď už se tu ale nebudu cítit bezpečně,“ říká Khuram.
Diskuzi pod článkem jsme kvůli rasistickému obsahu příspěvků zrušili. Slušným čtenářům se omlouváme.