Stranu jako nástupkyni politického Hnutí samosprávné Moravy a Slezska žaluje Gabriela Ingrštová, která tehdy stála modelem. Hnutí s ní totiž použití její podoby v předvolebním klání nekonzultovalo. Pouze se ústně dohodlo s autorem, Vladimírem Koskem.

„Kresba má zásadní rysy konkrétní osoby v konkrétním čase. Tento typ tváře mě inspiroval k alegorii Moravy. Protože jsem byl hodně moravsky naladěný, tak jsem kvůli tomuto promoravskému citu nabídl kresbu k jednorázovému použití,“ uvedl u soudu autor kresby Vladimír Kosek.

Žalobkyně Ingrštová se práva účastnit se soudu vzdala. Její právní zástupkyně Marcela Trnková řekla, že spojení její tváře s předvolební kampaní strany Ingrštovou poškodilo. „Požaduje omluvu ve dvou denících během jednoho týdne a odškodnění ve výši půl milionu korun,“ řekla Trnková.

Zástupci strany Moravané tvrdí, že nejsou nástupci žalovaného politického hnutí a že dvanáctileté průtahy jsou z politických důvodů. „Celé to dlouhá léta stálo a až po té, co se moravské hnutí sjednotilo a začínalo nabírat na síle, se proces znovu rozjel. Má nás to poškodit před blížícími se volbami,“ tvrdí předseda Moravanů Pavel Dohnal.

Samosoudce brněnského krajského soudu Miloš Holeček, který kauzu zdědil po svých předchůdcích ale průtahy vysvětluje jinak. „Z procesních důvodů se to celé protáhlo. Žalobkyně nejdřív dlouho nezaplatila poplatek za soudní řízení, soud pak také musel složitě hledat nástupce politického hnutí,“ prohlásil Holeček.

Při chce dotáhnout do konce ještě letos, další jednání proto svolal na druhou polovinu září. Tehdy má předstoupit jako svědek také současný ředitel bezpečnostního odboru Ministerstva obrany Michal Mazel, který byl v minulých letech zmocněncem žalobkyně. Sedm let pak vedl odbor bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra, z čehož Moravané odvozují, že je proces politický.