Za těžké ublížení na zdraví a týrání svěřené osoby v pondělí dopoledne soud muži udělil osmiletý trest ve věznici s ostrahou. Obžalovaný se proti rozsudku odvolal.

Hrozil mu trest o délce pět až dvanáct let vězení. „Původně navržený trest na šest až sedm let vězení jsme považovali za nedostatečný, protože byl v první polovině sazby. Vzhledem k závažnosti chování obžalovaného jsme se rozhodli trest navýšit,“ vysvětlil soudce Dušan Beránek.

Policejní fotografie k případu kradených aut.
Elitního policistu z Brna poslal soud do vězení. Za spolčení se zlodějem aut

Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová navrhovala trest o délce šest až sedm let. „Soud rozhodl o navýšení trestu na osm let vězení. Mám za to, že s ohledem na všechny přitěžující okolnosti případu je tento trest přiměřený. Ty útoky byly brutální. Nejvíce mě překvapilo dřepování, kdy děti musely mít natažené ruce s knihami. To není obvyklé. Většinou se setkáváme spíš s ránami nebo kopanci, ale tato forma fyzického týraní byla poměrně sofistikovaná," řekla státní zástupkyně.

Násilí skončilo v srpnu předloňského roku, kdy se děti vypravily krást do obchodu jídlo, což k rodině přitáhlo pozornost policistů. Oba chlapci byli zbití paličkou na maso, že museli být dvanáct dní v nemocnici. Tam kromě mnohačetných poranění zjistili lékaři u obou chlapců podvýživu, chudokrevnost a nedostatek některých vitamínů. Jak Deník informoval dříve, muž svým dětem také způsobil zlomeniny.

Chlapec chodil do školy pohmožděný

Že jeden ze synů měl často hlad, potvrdili i učitelé ze školy. „Chlapec chodil do školy pohmožděný a neměl svačiny. Často je kradl svým spolužákům. Ti mu po čase začali dávat vlastní, nebo mu je nosili z domu, aby neměl hlad,“ stálo ve výpovědi.

Tehdejší přítelkyně obžalovaného v říjnu u soudu popřela, že by se M.K. k synům choval krutě. „Choval se k nim moc hezky, hrál si s nimi, vymýšlel pro ně zábavu a chodili jsme na výlety," popsala žena. Od obžalovaného podle ní chlapci dostali maximálně na zadek vařečkou, a to výjimečně.

Snímek je ilustrační.
Ústavní soud odmítl stížnost řidičky, která v Brně srazila a usmrtila dítě

Soudce připomněl, že matka děti opustila před lety, a tak pro ně byl M.K. nejbližší osobou. „Otec byl pověřený pečovat o děti, které jejich matka opustila a nadále o ně nejeví zájem. Měl jim poskytovat bezpečí a nabídnout jim teplou náruč. Kromě něj synové nikoho blízkého neměli,“ poznamenal.

Jedinou polehčující okolností v případu byla dřívější beztrestnost obžalovaného. Ten kromě vězení musí oběma synům zaplatit odškodné ve výši sto tisíc korun.

MOŽNÁ VÁS ZAUJME: Zátah na předjíždění na dálnici u Brna. Podívejte se na prohřešky kamionů

Zdroj: Policie ČR