Muže, který pochází z Nitry, zadrželi policisté už loni na podzim. Jeho vyšetřování dokončil státní zástupce před několika týdny.

„V červenci jsme na něj podali žalobu. O tom, jestli je vinný, rozhodne soud,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Vladimír Kutnohorský. K tomu, že dal na nádraží bombu, se však obviněný muž zatím nepřiznal.

Bombu, kvůli které později policisté evakuovali magistrát, přivezl Slovák do Brna už v roce 2006. Nechal ji tehdy v úschovně zavazadel na brněnském vlakovém nádraží. „Muž měl s trhavinami své zkušenosti, dříve pracoval jako chemický zbrojař. Bomba, která byla v kufříku, se používá k důlním trhacím pracím,“ podotkl Kutnohorský.

Později se kufřík s výbušnin dostal do ztrát a nálezů v budově brněnského magistrátu. Zavazadlo leželo na magistrátu dlouho dobu bez povšimnutí. Asi po půl roce si úřednice magistrátu Eliška Balaščáková všimla obsahu, který kufr ukrýval.

Policisté začali okamžitě pátrat po muži, který zavazadlo na nádraží nechal. Najít se jim ho podařilo po více než roce a půl. Že chytili toho pravého policistům potvrdili pracovníci úschovny, kteří muže poznali. „Několikrát totiž prodloužil dobu úschovy,“ dodal Kutnohorský.

O tom, jestli je muž vinný, začne brněnský městský soud rozhodovat v září.