Muž v pátek stanul před Městským soudem v Brně, který případ projednával ve zkráceném řízení. „Soudce obžalovaného vyslechl a vynesl rozsudek. Uznal ho vinným ze spáchání přečinu vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci,“ sdělila mluvčí brněnského městského soudu Gabriela Stočková. Obžalovaný i státní zástupce se vzdali práva na odvolání. Rozsudek je tak pravomocný.

Muž vyhrožoval smrtí úřednici i všem jejím kolegům. „Všechny vás tam vystřílím,“ křičel do telefonu. Pak směřoval své nadávky přímo úřednici. „Vrazím ti hlaveň do pusy,“ vyhrožoval. Žena se po nadávkách zhroutila, a její kolegyně proto přivolala brněnské strážníky. „Sedmatřicetiletý muž s ženou řešil výplaty sociálních dávek,“ řekla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Obžalovaný se při výslechu u soudu přiznal a svého chování litoval. „Řekl, že jednal v afektu. Peníze ze sociálních dávek, které mu nepřišly, nutně potřeboval,“ doplnila Stočková. Muž u soudu také připustil, že pokud by s úřednicí nemluvil jen po telefonu, nikdy by si nedovolil jí vyhrožovat.

Muži hrozil až tříletý trest vězení. „Soud při rozhodování o výši trestu přihlédl k tomu, že už byl několikrát trestaný. Vyhrožování se také dopustil ve zkušební době, kdy ho podmínečně propustili z vězení,“ vysvětlila rozsudek Stočková.

Zkrácené řízení

Policie případ vyšetřila v takzvaném zkráceném řízení. V úterý ho vyšetřovatelé zadrželi a do osmačtyřiceti hodin ho museli předat soudu. „Městský soud pak měl čtyřiadvacet hodin na výslech obžalovaného a rozhodnutí jestli nařídí hlavní líčení nebo vynese rozsudek,“ konstatovala Stočková.

Řešit případ ve zkráceném řízení může policie jen v některých případech. „Musí být jednoznačně prokázaná vina podezřelého a ten se nesmí nikde skrývat,“ sdělil mluvčí městského státního zastupitelství Vladimír Kutnohorský.

Lidé se podle starosty městské části Žabovřesky Milana Šlapala na úřadech chovají většinou chovají slušně. „Občas se najde někdo, kdo potřebuje ventilovat svůj stres a jako oběť si vybere úředníka. Časté to ale není,“ prohlásil Šlapal.

V prosinci 2009 vytáhl sedmačtyřicetiletý muž na zaměstnankyni pracovního úřadu v Bučovicích na Vyškovsku nůž. Naštvalo ho, že nedostal sociální dávky, pro které si přišel. „Úřednice, když zbraň uviděla, začala křičet o pomoc. Nakonec se dostala do vedlejší místnosti, kde byli další lidé,“ popsal již dříve útok ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek. Policie muže brzy dopadla. I on se dočkal zkráceného řízení u soudu.