Postupně důchodkyni donutil vybrat celoživotní úspory z bankovních účtů a připravil ji tak o téměř čtyři sta tisíc korun. Ženu okradl i o zlaté šperky v ceně třiceti tisíc korun. Teď mu hrozí až pětileté vězení.

Muž důchodkyni přesvědčil, že se jí snaží okrást rodina jejích známých. Žena jim občas vypomáhala a půjčovala peníze. „Přinutil ji, aby vybrala všechny peníze z banky. Ty si od ní vzal s tím, že bude úspory spravovat. Slíbil jí, že založí nový bezpečný účet,“ sdělil včera mluvčí brněnské policie Pavel Šváb.

Muž z peněz dokonce věnoval ženě pět tisíc na provoz domácnosti. „Když matka se synem objížděli banky, muž na ně čekal v jejich bytě. Při posledním výběru v polovině dubna zůstal v bytě opět sám. Důchodkyni pak okradl ještě o zlaté šperky za třicet tisíc korun,“ konstatoval Šváb.

Na krádež přišla dvojice hned druhý den a ohlásila vše na policejní služebně v brněnském Králově Poli. „Vyšetřovatelé zorganizovali akci, při které muže nalákali na dalších sto padesát tisíc. Ty měli poškození údajně doma dodatečně najít. Když muž přijel do bytu, policisté ho zadrželi,“ řekl Šváb.

I když ho kriminalisté dopadli hned druhý den po krádeži, z peněz nic nezbylo. „Za jedinou noc je muž stihl všechny naházet do hracích automatů a zaplatil s nimi dluhy. Kriminalisté zajistili jen zlaté šperky, které teď vrátí poškozeným,“ prohlásil policejní mluvčí.

Obviněný je vazebně stíhaný za podvod, krádež a porušování domovní svobody. Muž už byl za krádeže už několikrát trestaný. Naposledy letos v březnu. Podvodníci, kteří okrádají důvěřivé důchodce, trápí policisty už dlouho. „Snažíme se s tím bojovat různými způsoby,“ prohlásil vedoucí policistů na Brněnsku Jaromír Novotný.

Je totiž těžké dostat k starším lidem informace, jak se v podobných případech zachovat. A zabránit tak krádeži i následným psychickým problémům. „Lidé pak mají totiž strach. Podobný zážitek je často velmi traumatizuje,“ konstatoval mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek.

Policisté z obvodního oddělení Brno–venkov proto ve spolupráci se starostou Újezdu u Brna Janem Hradilem naplánovali preventivní akci. „Projekt chce využít váhy slova duchovních. Hlavně důchodci jim více důvěřují,“ řekl Malášek.

Policisté starostu s návrhem na spolupráci oslovili na začátku letošního roku. „V té době tady osmdesátiletou ženu okradli o dvě stě tisíc korun. Chtěli jsme pomáhat, tak jsme na to kývli,“ prohlásil Hradil. Celý projekt financovala radnice Újezdu u Brna. „Stálo nás to sedmnáct tisíc korun. Je to problém, který trápí celý region. Proto je třeba o tom mluvit všude,“ řekl Hradil.

Ve čtvrtek začali policisté distribuovat čtyřicet tisíc letáků na všech dvaaosmdesát farností na Brněnsku. „Pomocí kněží chceme letáky rozdávat starším věřícím lidem,“ sdělil Malášek. V textu policisté vysvětlují, jak se chovat, když jim u dveří zazvoní cizí člověk. Hlavně by mu neměli otevírat. Doporučují také například neukazovat, kde jsou schované peníze.

Čtěte také: Okrádají důchodce, volně chodí po Brně