Od podvedených zákazníků vyinkasoval vždy dva až tři tisíce korun. Slíbil, že jim pomůže s vyřízením potřebné technické kontroly na jejich autě. „Do stanice, kde prohlídka probíhá, ale nikdy nedojel. Pomocí falešných razítek upravil technický průkaz auta a na registrační značku nalepil proděravělou nálepku, kterou si koupil nelegálně,“ popsal mluvčí brněnské policie Pavel Šváb.

S podvody muži pomáhala i zaměstnankyně brněnského magistrátu. Neexistující kontroly zadávala do systému. „Oficiálně vyměnila autu registrační značky, nebo například technický průkaz. Když pak zadávala změnu do počítače, upravila i datum poslední prohlídky,“ doplnil Šváb.

Pracovníci magistrátu totiž nemohou běžně měnit údaje STK. Vše si řidič zařizuje přímo na místě kontroly. Proto potřebovala záminku, jak se dostat do registru daného auta. „Bylo pak velmi obtížné vysvětlovat lidem, proč mají nové značky, nebo osvědčení o registraci auta,“ přiznal policii sám obviněný.

Policie muže, který se kromě podvodů živil i provozováním autobazaru a dovážením aut z ciziny, chytila náhodou, když mu v srpnu v brněnských Husovicích někdo vykradl auto. Zmizela i taška, ve které měl technické průkazy stávajících zákazníků, falešná razítka, několik registračních značek a další písemnosti. „Zloděj tašku pohodil. Nálezce ji pak odnesl na policii. Díky tomu se kriminalisté začali případem zabývat,“ uvedl šéf brněnské kriminálky Zdeněk Burian.

Na základě technických průkazů a dalšího vyšetřování policie našla poškozené řidiče. „Zatím jsme muže obvinili ze čtyřiceti případů, víme ale o dalších minimálně čtyř stech poškozených,“ konstatoval Burian.

Za přečin podvodu a padělaní a pozměňování veřejné listiny hrozí oběma obviněným tři roky ve vězení. Žena je navíc stíhaná za přijímání úplatků. Muži hrozí trest i za podplácení a krácení daní. Přivydělával si totiž i tak, že při přepisování majitele auta neplatil správní poplatky a ekologickou daň. Přišel si tak na dalších dvě stě čtyřicet tisíc.