Krajský soud v Brně ho v pátek poslal za mříže kvůli znásilnění šedesátileté ženy v brněnských Vinohradech. Podle psychologů je agresivní sadista a jeho pobyt na svobodě je vysoce nebezpečný. Muž se proti rozsudku na místě odvolal.

Šestačtyřicetiletý Brňan ženu přepadl začátkem letošního května. „Strhl ji do křoví a hrozil jí plynovou pistolí. Bitím ji donutil, aby si svlékla šaty a poté ji znásilnil. Poté co ji ještě oloupil o dvě stě korun, které měla u sebe,“ popsala přepadení státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová.

Znásilnění si fotil

Kavka navíc při přepadení ženu týral i psychicky. „Přinutil ji vypnout mobilní telefon a vyptával se jí na rodinu. Dokonce jí sebral občanský průkaz a některé údaje si z něj opsal. Při znásilňování ji navíc fotil,“ upozornila státní zástupkyně.

Důchodkyně má od té doby psychické potíže. „Trpí posttraumatickou stresovou poruchou, která ji vadí v běžném životě. Její léčba je dlouhodobá a je možné, že žena se problémů nikdy nezbaví,“ dodala Zámoravcová.

O měsíc později navíc Kavka zaútočil ještě na osmatřicetiletou ženu, kterou potkal u hlavního vlakového nádraží. Nejprve ji pozval na pivo. „Normálně se s ní bavil. Řekl jí, jak se jmenuje a dokonce jí dal i své telefonní číslo,“ uvedla žalobkyně.

Kavka pak ženě slíbil, že ji zavede zpět na nádraží. Po cestě na ni zaútočil. Namířil na ni pistoli a chtěl pohlavní styk. Přepadená žena se mu však vytrhla a podařilo se jí utéct.

Poté vše ohlásila policistům a předala jim i kontakt na útočníka. „Kriminalisté mu zavolali a předstírali, že se s ním chtějí sejít kvůli práci. Na schůzce ho pak zatkli. Při tom u něj našli paměťové karty z fotoaparátu, na kterých byly záběry z předchozího znásilnění,“ dodala Zámoravcová.

Obžalovaný přesto u soudu tvrdil, že nemá nic společného s útoky ani s fotografiemi. „Karty, na kterých fotky byly, jsou sice moje, ale někdy v zimě jsem je ztratil. Našel jsem je až později u nějakého muže. S fotkami nemám nic společného,“ hájil se Kavka.

Upozornil i na to, že znásilněná důchodkyně nemohla najít místo činu. „Policie proto nemá žádné důkazy, které by ukazovaly, že jsem ji měl znásilnit já. Nemá ani pachové nebo biologické stopy. Vychází pouze z toho, že žena mne na policii označila jako pachatele. Já ale bydlel kousek od ní, takže mne mohla po přepadení potkat a v šoku si mne s pachatelem splést. Já jsem jí neublížil,“ tvrdil obžalovaný.

Podle Kavkovy obhájkyně Věry Vlčkové neměl obžalovaný nic společného ani s druhým přepadením. „Kdyby chtěl ženu znásilnit, určitě by jí nedával svůj telefon. Podle mého nemá obžaloba důkazy, které by dokázaly Kavkovu vinu,“ prohlásila Vlčková.

Drzá obhajoba

Předseda senátu Aleš Novotný ale obhajobě neuvěřil. „Žaloba jasně prokázala k čemu došlo. Kavka už byl navíc za znásilnění několikrát trestaný a vždycky se u soudu bránil stejně. Tvrdil, že ženy si vše vymyslely. Dokonce měl tolik drzosti, že na ně podal trestní oznámení. Báchorky, které při líčení vykládal, hraničí skoro s pohrdáním soudem,“ podotkl Novotný.

Upozornil i na to, že muž je podle znalců agresivní sadista a v době přepadení se měl léčit. „S lékařem ale nespolupracoval, jak měl. Podle znalců je možnost jeho nápravy malá a proto musí po skončení vězení do detenčního ústavu. Když se totiž ke své léčbě staví tak negativně, musí se stát postarat o to, aby neohrožoval své okolí,“ zdůvodnil rozsudek Novotný.