Přivázaného muže našli po několika hodinách pozdě v noci náhodní obyvatelé blízké obce. „Můj známý slyšel volání o pomoc, tak jsme sedli do auta a začali jsme hledat, odkud hlas vychází. Připojil se k nám starosta a po chvíli jsme se vydali po zvuku do lesa. Když jsme došli k bunkru, uviděli jsme hlavu člověka trčící ven," vypověděl jeden ze svědků v přípravném řízení.

Přes muže potom přehodili izolační folii z přenosné lékárničky. „Bylo sychravo a on nebyl teple oblečený. Vypadal vystrašený a zmatený," dodal svědek.

Oba obžalovaní u soudu odmítli vypovídat, nic neřekli ani v přípravném řízení. „Do bunkru měli poškozeného zavřít kvůli dlouhotrvajícímu sporu o peníze," uvedla Doležalová.

Záchrana muže byla podle myslivce, do jehož revíru bunkr spadá, naprostá náhoda. „Místo je frekventované hlavně, když je teplo. Lidé tam občas chodí na procházky nebo se psem," vysvětlil myslivec. Na konci října tedy podle něj okolím lidé často neprocházeli.

Pospíšil a oběť měli pozitivní testy na pervitin. U přivázaného muže to prý bylo běžné. „Byl to můj kamarád. Vím, že bral pervitin a marihuanu," vypověděl další ze svědků.

Koupil zámky, šroubovák, řetěz

Oba obžalovaní už byli dříve trestaní. Pospíšila odsoudili čtyřikrát k podmíněným trestům. Většinou to bylo za zločiny s drogovým podtextem a krádeže. Procházku, který si nyní odpykává ve vězení jiný trest, odsoudili za podobné činnosti jedenáctkrát. Oba muži byli jednou osvobozeni díky amnestii bývalého prezidenta republiky Václava Klause v roce 2013.

Jedním z hlavních důkazů je i kamerový záznam z Bauhausu ze dne uvěznění mladíka. „Je na něm vidět, jak Procházka odchází se sáčkem z obchodu. Podle záznamu z pokladen koupil dva visací zámky, šroubovák a tři metry ocelového řetězu," konstatovala předsedkyně senátu Dagmar Bordovská. Dodala, že nakoupené věci byly stejné jako ty, které policisté zajistili na místě činu.

Soudní jednání bude pokračovat ve čtvrtek.