U krajského soudu vypovídal Vladimír Pelikán, Jiří Rubický a vazebně stíhaný Olegs Larionovs. Jejich další údajný komplic si odpykává trest v Lotyšsku, poslední člen skupiny vyšetřovatelům stále uniká. Státní zástupce Marek Vagai v obžalobě uvedl, že trojice neoprávněně převáděla peníze z cizích bankovních účtů. Peníze pak členové skupiny vybrali a předali neznámo komu. „Dělo se tak od listopadu 2013 do června 2015. V nejméně čtyřiceti případech,“ uvedl Vagai.

Padesátiletý Jiří Rubický domlouval lidi, kteří si založili bankovní účet v předem určené bance, a odesílal na ně peníze. Ty měli lidé po pár dnech vybrat a odevzdat mu je. Za zprostředkování převodu dostali pětiprocentní odměnu. Skupina téměř vždy převáděla částky nad sto tisíc korun. „Obohacovali se jako členové organizované skupiny tím, že uvedli jiné v omyl a způsobili na jejich majetku značnou škodu. Navíc zločin páchali ve značném rozsahu na území několika států," vysvětlil Vagai.

Obžalovaní do plánu zatáhli minimálně dalších patnáct lidí, které přesvědčili k založení nového účtu. Tam posílali peníze. Obžalovaný Vladimír Pelikán u soudu tvrdil, že o krádeži peněz z cizích účtů nevěděl. „Navedla mě na ně kamarádka. S panem Larionovsem a Rubickým jsem se seznámil v autě. Jeli jsme do Německa, kde jsem si měl založit účet. Řekli mi, že to jsou peníze od nějakého podnikatele, aby měl menší daň," hájil se obžalovaný.

Do skupiny už přibral své známé. „Není pravda, že jsem lidi přesvědčoval, aby si založili účet. Spíš jsem se chlubil, že mám dobrý přivýdělek. Všichni lidé, které jsem do toho přivedl, byli v tíživé situaci, měli dluhy a podobně. Protože jsem jim to doporučil, taky si založili účty. Byli to mí kamarádi, nikoho jsem nenaváděl. Kdybych věděl, že peníze kradou, nikdy bych do toho nešel. Myslel jsem jen, že si tak pan Rubický jen krátí daň," vysvětloval Pelikán.

Brněnský krajský soud se bude případem dále zabývat. Mužům za podvody hrozí až dvanáct let vězení.