Na první pohled k nerozeznání od skutečných policistů vypadali dva muži, kteří se za strážce zákona vydávali. Měli černé uniformy a kšiltovky s nápisy policie, služební odznaky, pistole i pouta. Při fingovaných kontrolách však narazili na policistu skutečného. Ten na ně upozornil své kolegy, kteří pachatele později zadrželi.
„Muži kontrolovali zaparkovaná auta v okolí Velké Klajdovky v brněnské Líšni. Fingované policejní kontroly dělali hlavně ve večerních hodinách, kdy procházeli lesní cesty od Klajdovky směrem k Ochozi u Brna,“ uvedl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Muži byli vybaveni velmi slušnými napodobeninami služebních policejních uniforem. „Nosili na sobě černé taktické stejnokroje, které mají na sobě žluté nápisy policie. Někde sehnali i zdařilé falešné odznaky. Ty byly od těch pravých k nerozeznání,“ doplnil Malášek.
Muži vyráželi na kontroly tmavomodrým autem Renault Megane Combi. Na autě také používali modrý přídavný majáček. „Když před deseti dny kontrolovali pravého policisty, všiml si právě auta. Policie ve svém vozovém parku nemá ani jedno auto z francouzské automobilky. Opravdový policista v civilu si toho všiml, ale nezakročil. Viděl totiž, že oba falešní muži v uniformách mají pistole,“ řekl kriminalista Miroslav Klusáček, který na případu pracuje.
Tváří v tvář
Skutečný policista se těch nepravých ptal, co po něm chtějí. „Stojíte v zákazu vjezdu,“ pravil jeden. Policista se bránil tím, že značka je o deset metrů dál. Muži se ale odbýt nenechali. „Tak jakpak to vyřešíme? Snad se nějak dohodneme, nebo ne?“ vyjednávali „policisté“. Při rozhovoru se skutečný policista rozvzpomněl, že jednoho z mužů už viděl. Při výslechu jako svědka.
Poté, co se o přestupku opravdový policista nehodlal bavit, mu povolili odjet. Po cestě pak na ně zavolal posily. Zatýkání falešných policistů bylo poměrně dramatické, protože se snažili vyslané hlídce ujet. Policie ale pachatele dostihla. Jeden z mužů sice při zatýkání kladl odpor, ale nakonec skončil v poutech.
Při vyšetřování se policisté dozvěděli, že si muži na policisty jenom hráli. Oba popřeli, že by kdy vybrali od někoho peníze. „Pikantní na případu je fakt, že se muži hlásili k policii. Když neprošli výběrovým řízením, nakoupili si kopie uniforem a na policisty si v okolí Velké Klajdovky hráli,“ poznamenal Klusáček. Ten si také nechal vyhledat z archivu případy, v nichž figurovali falešní policisté.
Policejní komisař zatím nenašel žádnou stopu, která by pachatele usvědčila. „Případ proto vyšetřujeme jako přestupek. Tak se totiž hodnotí, když někdo neoprávněně používá uniformy policie, vězeňské služby, armády, nebo celníků. Je ale možné, že kauza skončí jako trestný čin. Mohlo by se totiž jednat o vydírání nebo podvod,“ doplnil Klusáček.
Přihlásí se oběti?
Tým vyšetřujících kriminalistů se přesto domnívá, že dvojice falešných policistů mohla podobným způsobem neoprávněně kontrolovat řadu především mileneckých dvojic, pro jejichž schůzky jsou poměrně málo frekventované cesty v lesní oblasti směrem k Ochozi u Brna jako stvořené. Kriminalisté je proto žádají, aby se přihlásili na linku 158.