Výhrůžky bombami ve vlacích, na nádraží či na poště řeší od pondělního rána policisté na jižní Moravě. Manévry spustil anonym, po kterém policie pátrá. Zásah, jehož se účastnili také hasiči, se uskutečnil například na nádraží v brněnských Židenicích. Na místě byli z preventivních důvodů i záchranáři, s sebou přivezli velkokapacitní sanitku.

„Prostor kolegové prohledali a žádnou bombu nenašli. Vše už tam funguje normálně. Obdobně postupujeme na dalších místech,“ sdělil v pondělí odpoledne Deníku Rovnost policejní mluvčí Pavel Šváb. Podobné anonymy se ve stejnou dobu vyskytly i na dalších místech republiky.

Policie na Vysočině prohledala dva vlaky. Jeden v Havlíčkově Brodě, druhý v Ostrově nad Oslavou.
Kontrola vlaku v Brodě: anonym nahlásil bombu, policie evakuovala cestující

Hasiči vyhlásili poplach před půl devátou ráno. V Židenicích zasahovala jednotka drážních hasičů a z místa odjížděla zhruba po hodině. Specialisté prověřovali také hlavní vlakové nádraží v Brně, jeho okolí a další prostory. Ani tam žádná výbušnina nebyla. Bezpečnostní manévry policistů, hasičů a záchranky podle Švába skončily kolem poledne. Kdo anonymní hrozby rozeslal, policie vyšetřuje.

Obecně za šíření poplašné zprávy hrozí podle trestního zákoníku až dva roky vězení. Pokud si tak pachatel počíná opakovaně nebo pokud způsobí značnou škodu, zvyšuje se sazba na rok až pět let odnětí svobody. Za škodu velkého rozsahu se sazba zvedá na dva roky až osm let.

Vlaky v regionu kvůli zmíněné události nabíraly zpoždění v řádu desítek minut. Mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová sdělila, že jeden z anonymů ohlásil bombu ve vlakovém spoji IC 584 Metropol z Břeclavi do Prahy. „Vlak se prohledával v Havlíčkově Brodě. Souprava nabrala hodinové zpoždění. Na jihu Moravy se podle mých informací kvůli anonymnímu ohlášení zpozdily dva osobní vlaky. Do dvaceti minut,“ upřesnila Rajnochová.

Policisté od pondělního rána zasahují v brněnské Holandské ulici. V jedné z tamních budov vyhrožoval ozbrojený muž. Z objektu evakuovali dvě stě lidí.
Drama a evakuace v Brně: vyhrožoval zbraní, do budovy už se vrátili lidé

Evakuovat se museli nedávno i lidé v Brně kvůli vyhrožování zbraní v kancelářské budově v Holandské ulici. Ohrožoval je tam muž s historickou zbraní.

Přesně před dvěma měsíci museli policisté evakuovat všechny školy ve Znojmě i Třebíči. Na radnici přišel anonymní e-mail s výhrůžkou bombového útoku. Nebylo však jasné, ve které škole se měla trhavina nacházet. Týkalo se to mateřských, základních i středních škol. Policisté je prohledali se speciálně vycvičenými psy. Nenašli nic.

Gymnázium v Třebíči.
Výhrůžka bombou: Dávali jsme si pozor na emoce, říká ředitel školy