Dva muži si na brněnském náměstí Svobody vyhlédli nezletilého chlapce, po kterém chtěli jeho boty. Chlapec si je odmítl zout, a tak ho Poláček přitlačil k zídce a boty mu sundal sám. Růžička je pak odnesl do auta, kam se muži pokusili dotlačit i chlapce. Tomu se ale podařilo utéct.

Za napadení a loupež bot dostal v dubnu Růžička od Městského soudu v Brně dva roky a osm měsíců s podmíněným odkladem na čtyři léta, jeho kamarád Dušan Poláček dva roky se stejně dlouhým odkladem.

Obhájce Růžičky Jakub Kapoun vyzval soud, aby mu trest snížil. „Chceme přihlédnout k uhrazení škody, její nízké výši a k tomu, že obžalovaný jednal v rozrušení,“ uvedl.

Dušan Poláček zase požadoval zproštění obžaloby, protože jeho čin nebyl nijak závažný. „Nechtěli jsme vzít boty. Byla to jen shoda náhod,“ hájil své jednání Poláček. Oba muži nad svým konáním vyjádřili lítost.

Státní zástupkyně Milena Hojovcová navrhovala odvolání obou mužů zamítnout, rozhodnutí brněnského městského soudu považovala za správné. „Trest nelze považovat za nepřiměřený,“ konstatovala. Původní tresty mužů se přitom pohybovaly okolo spodní hranice trestní sazby, hrozilo jim totiž až deset let vězení.

Senát Krajského soudu v Brně vedený Halinou Černou odvolání mužů nakonec skutečně zamítl. „Je zřejmé, že muži použili násilí. Soud zohlednil způsob provedení a motivaci mužů,“ řekla Černá. Podle soudu měli muži v chlapci vzbuzovat obavy a vyhrožovat mu i slovně.

Rozsudek je pravomocný, muži ale ještě mohou podat dovolání.

PATRIK ŠVEC