Poškozený René původně uvedl, že ho Lakatoš napadl, později ale svou výpověď změnil. Obžaloba přesto ale na Lakatošově vině trvá. „S podobným případem jsem se za téměř třicet let své praxe nesetkala. Poškozený změnil po začátku řízení své výpovědi a začal tvrdit, že on byl tím útočníkem," uvedla ve své závěrečné řeči státní zástupkyně Iveta Eichlerová.

Čtěte také: Útok mačetou na Cejlu: Výpovědi svědků jsou pokaždé naprosto odlišné, tvrdí soud

Oba muži, svědci a další lidé, kteří se do hádky připojili, patří ke komunitě olašských Romů. Proto také do případu zasáhlo rozhodnutí takzvaného Cikánského soudu, kde starší Romové rozhodli o Lakatošově nevině a vyloučili Reného z komunity za křivé obvinění. „Já jsem přísahal před naším soudem na svou rodinu, že jsem nic neprovedl. Mačetu jsem tam viděl, to ano, ale jen jsem ji odložil. Nikomu jsem neublížil," hájil se u soudu Lakatoš.

Jednání museli i tentokrát někteří přihlížející lidé opustit. „Před jednací síní jsou vyvěšená pravidla. Kdo je nezná, půjde si je přečíst. Poté se může vrátit," komentoval vykázání přihlížejících předseda senátu Aleš Novotný.

Čtěte také: Soud: Sekl ho šavlí po hlavě, viní obžaloba muže z pokusu o vraždu

Z informací, které poškozený i svědci sdělili, není jisté, kdo potyčku začal. „Přišli jsme v době, kdy se na místě shlukovali lidé. Byly jich tam desítky," vyjádřil se u soudu již dříve jeden ze zasahujících policistů. Při dokazování se také neprokázalo, jak se na místo dostala mačeta. Všichni svědci se však shodli, že se obžalovaný s poškozeným pohádali kvůli otcovství dítěte.

Jednání bude pokračovat 10. února v deset hodin dopoledne, kdy by měl soud nad Lakatošem vynést rozsudek.

ANNA TIŠNOVSKÁ