Správce bytu na jeho neoprávněné užívání upozornili další obyvatelé domu. „Náš nájemník si na sklonku života začal zvát do bytu drogově závislé lidi. Letos v lednu muže hospitalizovali a v únoru tam zemřel. V nemocnici po něm ale nezbyly klíče od našeho bytu. Mezitím nám nájemníci z Merhautovy 13 hlásili, že v jeho bytě je hluk a lidé tam lezou i oknem. Nachází se totiž ve zvýšeném přízemí,“ přiblížil místostarosta Brna-severu David Aleš.

V jednopokojovém bytě přebývalo neoprávněně až sedm lidí. Celkem způsobili škodu za zhruba sto tisíc korun. „V bytě zanechali obrovský nepořádek, znečištěnou koupelnu a záchod, rozbité okno a vytržený domovní telefon se zvonkem. Škoda je zhruba osmdesát tisíc korun. Vyklizení bytu nás vyšlo na dalších devatenáct tisíc. Náhradu škody ve výši osmdesáti tisíc korun po nich budeme vyžadovat. Nyní byt opravujeme, abychom ho v srpnu mohli nabídnou dalším zájemcům,“ informoval místostarosta.

Brněnským strážníkům se podařilo dopadnout nebezpečně jedoucího řidiče, který navzdory hustému provozu přejížděl do protisměru a řítil se po městě dálniční rychlostí.
Policejní honička v Brně: šílenou jízdu v hustém provozu zastavila nehoda

Doba mezi úmrtím nájemníka bytu a jeho převzetím trvala zhruba tři měsíce. „Notář nám velmi dlouho prověřoval, zda zemřelý nemá dědice. Zjistil, že má syna, který ovšem pro dluhy dědictví odmítl. Když jsme se do bytu chtěli dostat, tak nám nikdo neotevřel nebo lidé vyskakovali okny. S vyklizením bytu nám pomohli brněnští strážníci. Jsem rád, že se nám nakonec podařilo dostat narkomany z obecního bytu, kde nemají co dělat,“ doplnil Aleš.

Asistenci při vyklízení bytu potvrdila mluvčí brněnských strážníků Markéta Skřivánková. „Běžně pomáháme úředníkům či exekutorům zejména v situacích, kdy se předpokládá, že nájemníci nebudou chtít byt dobrovolně opustit, nebo by jim dokonce z jejich strany mohlo hrozit nebezpečí. Letos v dubnu nás oslovili pracovníci městské části s žádostí o pomoc při vstupu do obecního bytu v Merhautově ulici. V přítomnosti hlídky zde nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání. Byt byl pracovníky vyklizen a zapečetěn,“ popsala mluvčí.

Podle protidrogového koordinátora a ředitele brněnské Společnosti Podané ruce Jindřicha Vobořila se nejedná o ojedinělý případ. „Občas se stává, že se nějaká skupina lidí nastěhuje do cizích opuštěných bytů bez placení nájemného. V místech, kde squatují často i užívají drogy a někdy je tam i vyrábí. Závislí lidé navíc mívají problémy s jejich duševním zdravím, mnohem hůř zapadají do běžné společnosti, těžko si udržují zaměstnání nebo vztahy. Ve většině případů končí na ulici nebo neoprávněně obývají cizí majetek,“ vysvětlil Vobořil.