Opravdu a vroucně milovala svého syna i padesátiletá Brňačka. Její lásku však dvacetiletý mladík neopětoval. „Syn měl nějaké problémy s nedostatkem peněz a máma ho proto v dobré víře vzala do bytu. Mladík se ale po čase otrkal a začal si vodit domů kamarády a společně s nimi pak holdoval alkoholu a drogám,“ řekla vedoucí brněnské Skupiny domácího násilí Alena Sedláčková.
Hrubost gradovala
Situace v bytě se postupem času čím dál více dramatizovala a vše vyvrcholilo tím, že nezvedený a drogami ovládaný syn matku jak slovně, tak fyzicky napadal. „Koncem minulého týdne se dokonce neovládl a vrhl po ženě ostrý kuchyňský nůž. Ten se ztrápené matce zabodl do stehna a lékaři ji museli okamžitě převézt do nemocnice,“ nastínila Sedláčková další sled událostí. Policisté mladíka za domácí násilí nejen vykázali z bytu, ale také zavřeli do policejní cely.
Tam nyní čeká na rozhodnutí soudu, zda bude stíhaný pro trestný čin týrání osoby ve společné domácnosti vazebně. „Je to vůbec první násilník, který týral rodiče. Většinu útoků mají na svědomí muži, kteří týrají manželky nebo družky,“ doplnila informace ze statistických údajů brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková.
V Brně letos policisté vykázali z bytů čtrnáct pachatelů domácího násilí. Nejznámější je případ policisty, který řešila Inspekce ministra vnitra. Jednoho násilníka museli policisté vykázat od rodinného krbu dvakrát po sobě.
Zhrzení slídiči
Detektivové ze skupiny, která se domácímu násilí věnuje, řeší v posledních měsících nový problém. Tím jsou tak zvaní slídiči. Tedy muži, kteří neunesou rozchod s ženou a neustále ji psychicky atakují. „Takoví muži píší svým bývalým ženám textové zprávy, volají ve dne i v noci, čekají na ně před zaměstnáním. Vyhrožují, ale jejich jednání není trestně postižitelné,“ řekl analytik z brněnského policejního ředitelství Vladimír Vedral.
Zřejmě nejtrpělivějším mužem, který se nesmířil s rozchodem byl Brňan, který pronásledoval bývalou družku osm měsíců. „Propichoval jí gumy od auta, neustále telefonoval, chodil ke škole a čekal tam na svou dceru. Té potom vykládal o mamince různé věci,“ popsala Sedláčková jednání zhrzeného muže. Příběh má zřejmě dobrý konec. „Nyní to vypadá, že se domluvili na nějakém rozumném řešení. Případů slídění ale v Brně přibývá a my jednoznačně cítíme, že je s tím nutné něco dělat,“ doplnila Sedláčková.
Prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová se však domnívá, že by se součástí trestního zákoníku měl stát trestný čin pronásledování. „Postihoval by lidi, kteří svým chováním obtěžují jiné, především bývalé partnery,“ navrhuje Vitoušová. Bílý kruh bezpečí již v únoru 2004 navrhl, aby bylo pronásledování trestáno zákonem. Zatím se tak nestalo.
V Brně přitom policie zaznamenává nárůst těchto případů. Proti jejich pachatelům ale zatím nemůže účinně a rázně zakročit. První skupina v republice Brno je jediným městem v republice, kde existuje speciální skupina, která se obětem i pachatelům domácího násilí věnuje. Několik násilníků, kteří ještě před účinností institutu vykázání z bytu byli na své družky či manželky hrubí, sekají od Nového roku latinu.
„Ve srovnání s Rakouskem, které má zhruba stejný počet obyvatel, je na tom Česko o poznání lépe. Zatímco u našich jižních sousedů vykáže policie okolo čtyř tisíc násilníků, v Česku jich bylo do poloviny května zhruba stovka,“ uvedl analytik z brněnského policejního ředitelství Vladimír Vedral.