Nejprve byli na spodním sídlišti v Blatouchové ulici, postupně se přesunuli na horní do ulic Turgeněvova, Kneslova a Olomoucká. Po brněnských Černovicích se pohybují i přes celobrněnský zákaz podomního prodeje. „Vyskytují se tu i o víkendu a chtějí po lidech jméno a telefon, číslo bytu a adresu s tím, že pak se přijde technik na stav jejich oken podívat. Obávám se, že jakmile přijde technik, už bude nutná nějaká peněžní úhrada,“ přiblížila starostka městské části Petra Quittová. Falešní prodejci se podle brněnských strážníků pohybují i v centru města. 

„Důchodce se snaží oklamat buď v bytě, nebo před ním. V jednom případě muž oslovil penzistku, u které relativně snadno získal důvěru, a pak ji požádal o několik tisíc na mikrovlnnou troubu.Tu chtěl prý koupit její dceři,“ sdělil mluvčí městské policie Pavel Šoba.

Upozornil, že podvodníci jsou také stále více agresivnější. „Někteří prodejci neváhají při odmítnutí dát nohu mezi dveře, na důchodce křičí a vystaví je velmi nevybíravému nátlaku. Vystresovaní lidé potom někdy podepíšou už jen proto, aby nepříjemná situace skončila,“ upřesnil Šoba.

Obvykle si ke klamání vybírají právě podobně důvěřivé lidi. „Mezi nejzranitelnější skupinu patří důchodci, zdravotně postižení, osamělí a nemocní,“ potvrdila předsedkyně asociace Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová.

Před podvodníky chránil svou babičku i Petr Štefek. „Snad to dokážu dobře vyhodnotit, ale někdy samozřejmě můžu naletět. V nebezpečí byla babička s Alzheimerem. Už nebyla schopná ani udržet myšlenku, že nemá otevírat dveře, takže jsme ji v podstatě hlídali a schovali jsme jí občanku,“ uvedl mladý muž.

Nabídka falešných obchodníků je pestrá. „Nejčastěji se setkáváme s takzvanými energošmejdy, kteří nabízí různé výhodné smlouvy za lepších podmínek, slevy energií, ale také zázračné léky, kapky, zdravotní pomůcky a další. Místo léků pak lidé obdrží v lepším případě nějaké potravinové doplňky, v horším nic. Peníze, které jim důvěřivý zákazník pošle předem, už nikdy neuvidí,“ řekla Mazalová.

Strážníkům pomáhají s dopadením těchto podvodníků náhodní svědci či přímo podvedení lidé. „Čím menší prodleva, tím větší je šance na jejich dopadení. Pokud nejde výslovně o porušení podomního prodeje, závažné případy předáváme republikovým policistům jako podezření z trestného činu,“ doplnil Šoba.