Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve čtvrtek ve 20:00, najdete v pátečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Na podruhé tak bylo vládní úsilí o zrušení strany úspěšné. První návrh na zrušení Dělnické strany padl již téměř o rok dříve, avšak kvůli nedostatku důkazů ho soud zamítl. „Vláda tentokrát zvolila metodu laviny. Zahrnula soud množstvím důkazů a návrhů a pod heslem „co máme, to dáme“ nechala na soudu, aby z toho vybral to podstatné,“ vysvětlil rozdíl mezi oběma procesy předseda senátu, který o zrušení strany rozhodl, Vojtěch Šimíček.

Podle něho vláda předložila důkazy, které prokázaly, že Dělnická strana je extremistická. „Některé projevy představitelů strany jsou xenofobní a útočí na určité skupiny obyvatel. Týká se to i článků, které vycházely ve stranických novinách – v Dělnických listech. Vláda navíc jasně ukázala propojení Dělnické strany s jinými extremistickými organizacemi,“ vysvětlil verdikt soudu Šimíček.

Podle mínění senátu navíc stranické symboly odkazují k nacistickým organizacím. „Už logo strany, kterým je ozubené kolo, je velmi pravděpodobně inspirované symbolem hitlerovské organizace Deutsche Arbeitsfront. Podobná situace je také u vyobrazení dělníka s kladivem,“ upozornil Šimíček.

Podle jednoho z členů soudního senátu Josefa Baxy rozhodnutí soudu problém úplně neřeší. „Zrušení strany je jen odstraněním příznaků a ne problémů, které má společnost. Pokud je nebudeme řešit ústavní cestou, objeví se znovu podobné strany jako dělnická. Stejně jako se plíseň objevuje tam, kde se nevětrá, objevují se tyto návody na řešení problémů tam, kde se problémy neřeší,“ prohlásil Baxa.

Advokát vlády Tomáš Sokol byl s rozhodnutím soudu spokojený. „Těší mne nejen to, že soud vyhověl návrhu vlády, ale i to, že se do značné míry ztotožnil s jejími argumenty,“ řekl Sokol.

Konečný verdikt ho nepřekvapil. „Překvapující rozhodnutí to nebylo. I když bylo zřejmé, že to bude těsné. Nebyla to totiž jednoduchá věc a nebyl ani žádný precedens. Mohli jsme proto pouze rozhodovat, jak soud nakonec rozhodne. I kdyby ale rozhodl opačně, nebylo by to žádné velké překvapení,“ podotkl Sokol.

Překvapený rozsudkem nebyl ani předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. „Počítal jsem s oběma variantami rozsudku. Zakazovat politickou stranu tři měsíce před volbami je však poněkud zvláštní,“ prohlásil po vyhlášení rozsudku Vandas.

Podle něj však rozhodnutí soudu neznamená konec strany. „Nyní zvažujeme, že podáme stížnost k Ústavnímu soudu. V tom případě by byla platnost rozsudku pozastavená,“ řekl Vandas.

I kdyby poté Ústavní soud rozhodl v neprospěch strany, Vandas hodlá pokračovat. „Dělnická strana bude určitě ve volbách kandidovat. Otázkou je, zda to bude pod jejím jménem nebo pod hlavičkou jiné strany,“ dodal Vandas.

Podle brněnského politologa Martina Bastla není rozhodnutí soudu nejlepší. „Nejsem schopný rozsudek zhodnotit po právní stránce, ale z politického hlediska jde o dost nešťastný verdikt. Lepší by bylo, kdyby strana prohrála ve volbách a ostatní politické strany nabídly lepší řešení, než voličům nabízí Dělnická strana,“ řekl Bastl.

Přestože dal soud za pravdu vládě a Dělnickou stranu rozpustil, proplacení nákladů na řízení vládě nepřiznal. „Nebylo nezbytné, aby si vláda brala na pomoc externího advokáta. Mnoho právníků pracuje jako zaměstnanci státu a tato problematika nevyžaduje tak specifické znalosti, aby bylo nutné najímat někoho dalšího,“ vysvětlil rozhodnutí Šimíček.

Vše o Dělnické straně čtěte ZDE

Tomáš Vandas tvrdí: Jde o politické rozhodnutí

Brno /ROZHOVOR/ – Přestože Nejvyšší správní soud v Brně včera rozhodl o rozpuštění Dělnické strany, její předseda Tomáš Vandas verdikt za porážku nepovažuje. „Platí to, co jsem řekl před začátkem soudu. Jakékoliv rozhodnutí je naším vítězstvím,“ prohlásil po vynesení rozsudku Vandas.

Překvapilo vás, jak soud rozhodl?
Ne. Počítal jsem s oběma možnostmi. Pro nás však není tento rozsudek prohra, jakýkoliv verdikt je vítězstvím.

Co podle vás vedlo soud k tomuto rozsudku?
Verdikt je podle mne politický a už předem bylo rozhodnuto o tom, jak soud dopadne. Pokud si ale někdo myslí, že lze zakázat opoziční názory tak, že zruší politickou stranu, pak je hodně naivní.

Jak budete nyní postupovat?
Uvažujeme o tom, že podáme stížnost k Ústavnímu soudu. Nyní si však necháme čas na vyhodnocení verdiktu a zvážíme, která cesta pro nás bude nejvýhodnější. To, jaké konkrétní kroky podnikneme, zveřejníme v sobotu na mimořádné tiskové konferenci. Každopádně mohu slíbit, že do voleb kandidovat budeme. Ať už jako Dělnická strana, nebo pod hlavičkou jiného uskupení.

Myslíte, že máte šanci ve volbách uspět?
O tom jsem přesvědčený. Někteří lidé mi už dřív říkali, že nás původně volit nechtěli, ale pokud nás soud rozpustí, tak nám na truc dají hlas.

Myslíte si tedy, že vám k volebnímu úspěchu pomůže i tento soud?
To uvidíme při volbách, ale myslím si, že ano. Přinesl nám obrovskou pozornost a denně nám chodí podpůrné e­maily a také textové zprávy z mobilů.