ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Zahumenský podal takzvaný návrh opatření obecné povahy jménem své manželky Venduly. S nezbytností přijatých opatření souhlasí. „Vadí nám, že Babiš zneužívá stávající situaci a namísto toho, aby řádně a dle předem stanovených protokolů jmenoval Ústřední krizový štáb, jehož součástí je i epidemiologická komise, hraje divadlo o několika hercích, soustavně lže a vše překrucuje. Česká republika přitom má pandemický plán, který byl vytvořen na základě několika velkých chřipkových epidemií," zdůvodnil advokát.

Vláda lže občanům

Požaduje odůvodnění přijatých kroků na základě odborných informací a dodržování pravidel schválených pro nouzový stav. „Zdůrazňujeme, že nejsme proti konkrétním omezením, pokud budou řádně zdůvodněna a řádně přijata a budou dávat aspoň nějaký smysl. Požadujeme jen, aby se stát choval, jak se chovat má, a hlavně aby nelhal vlastním občanům," doplnil Zahumenský.

Návrhem míří proti usnesení o vyhlášení nouzového stavu, ale i dvěma opatřením, kterými vláda nařídila zavření části obchodů a zákaz volného pohybu lidí. V návrhu napadli i opatření zakazující přítomnost žáků a studentů ve školách. Mají být vyhlášeny v souladu se zákony.

Termín soudního jednání dosud není stanoven. „Na projednání návrhu máme zákonnou lhůtu devadesáti dnů," uvedla mluvčí soudu Markéta Puci.

Podle advokáta vláda měla opatření přijmout na základě doporučení Ústřední epidemiologické komise tak, jak to určuje pandemický plán. Přijatá usnesení jsou podle autorů návrhu nedostatečně odůvodněná a nepřiměřená. „Efektivnější a méně omezující alternativou jsou například zdravotní kontroly obyvatelstva. Nahodile a nepromyšleně zakotvené výjimky, jako například výjimka pro pobyt v přírodě nebo parcích, pak opět vedou k tomu, že dané opatření je nutné označit za svévolné," vysvětlují autoři v návrhu nepřiměřenost opatření zakazující volný pohyb lidí.

Advokát na svém webu informoval, že s spolu s manželkou zaplatili soudní poplatek a soudu potvrdili, že na návrhu trvají i nadále.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník