Jihomoravští policisté před dvěma lety evidovali v prosinci čtyřiadvacet případů sebevražd a pokusů o ně. V lednu 2017 jich bylo devatenáct. O rok později byla čísla téměř totožná. „Očekáváme podobnou situaci i letos. Lidé jsou v tomhle období zřejmě citlivější a bilancují, co se v uplynulém roce povedlo nebo nepovedlo,“ poznamenal policejní mluvčí David Chaloupka.

Poměr mužů a žen mezi sebevrahy je podle statistik nerovnoměrný. Ženy v těchto případech stabilně tvoří jen jednu pětinu.
Zhruba ve čtvrtině případů mají tyto události šťastný konec. Mnohdy zrovna díky policistům. „Při výcviku se připravují na komunikačně i psychicky náročné situace, jako třeba vyjednávání se sebevrahem. K dispozici jsou i policejní psychologové,“ doplnil Chaloupka.

Osamělí lidé, kteří třeba po hádce nekomunikují s bližními, prožívají právě o Vánocích nejnáročnější chvilky. „Je to období plné melancholie, smutku a bilancování. Potvrzuje to také fakt, že se víc lidí obrací na Sociální kliniku v Brně a její psychoterapeuty se žádostí o pomoc. Od listopadu do ledna je jich o pětadvacet procent víc než třeba v létě,“ uvedla mluvčí kliniky Tereza Maixnerová.

Větší počet telefonátů kvůli depresi řeší také záchranáři. „Lidé volají často na Štědrý den. Cítí se osaměle a mají sebevražedné úmysly. Týká se to hodně starších. Pokud mají rodinu, měli by její příslušníci dbát na to, aby na Štědrý večer nenechávali svoje blízké samotné,“ zmínila mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Příčin, proč je období od Dušiček až po začátek nového roku pro lidi těžké, je podle odborníků několik. „Může za to chladno, nedostatek slunce a brzké stmívání. O Vánocích je vše o to horší, protože je většina lidí vnímá jako období, kdy mají být šťastní. Ti, kdo například po konfliktu přišli o kontakt s rodinou, jsou ale pod obrovským tlakem,“ poznamenala terapeutka Markéta Charvátová.

Další nápor na psychiku podle ní přináší začátek roku. „Prvního ledna evidujeme vůbec největší počet sebevražd,“ tvrdí Charvátová.

Lidé, kteří trpí osamělostí, se mohou obrátit na linku důvěry nebo právě na Sociální kliniku. Podle odborníků je důležité nezdráhat se požádat o pomoc. „Je dobré poprosit o společnost třeba sousedy nebo přátele. Člověk se nesmí obávat, že bude přítěž. A pokud nechce třeba svátky trávit u známých, je vhodné zajít na některé setkání, posezení či další akce, které pro osamělé lidi pořádají různé charitativní a zájmové organizace. Pokud chtějí zůstat doma, je dobré vytvořit si příjemnou atmosféru,“ poradila terapeutka Charvátová.

Náročné období pro osamocené lidi
V roce 2016 evidovali policisté 181 dokonaných sebevražd a 53 nedokonaných pokusů, v prosinci z toho 24 případů a v lednu 2017 19 případů.
V roce 2017 zaznamenali 173 dokonaných sebevražd a 40 nedokonaných pokusů, v prosinci z toho 10 případů a v lednu 2018 17 sebevražd.
Letos doposud uzavřeli 134 dokonaných sebevražd, některé případy zatím nedořešili.
Období vánočních svátků a přelom roku může být depresivní pro osamocené a starší lidi. Ti se mohou obrátit na linku důvěry, na Sociální kliniku v Brně nebo například navštívit sezení pořádaná charitativními organizacemi. Odborníci radí také neodmítat pozvání rodiny či sousedů, kteří mají dbát na to, aby jejich blízcí nebyli o Vánocích o samotě.