Za tři roky mezi lety 2006 a 2009 připravil Mřihlad s Justychem sedmadvacet rodin o víc než dvacet milionů korun. „Brali peníze za stavby, které nikdy nedokončili. Navíc poškodili i dodavatele staveb, kterému za jeho práci nezaplatili,“ uvedl státní zástupce Aleš Sosík.

Justych s Mřihladem vybírali na každý dům zálohu sto padesát tisíc, často navíc rodiny přiměli, aby jim zaplatily další stovky tisíc. „Peníze z firemního účtu pak vybírali v obrovských částkách a utratili,“ doplnil Sosík.

V pondělí k soudu přišlo několik svědků, většinou členů okradených rodin. „Dal jsem firmě Reality z Lipé nejdřív zálohu a pak peníze na základovou desku. Dohromady to bylo čtyři sta padesát tisíc korun. Nejdřív se dlouho nic nedělo, pak tam vykopali díry, zhruba do poloviny zalili betonem a to bylo všechno. Když jsem chtěl zpátky peníze, nic jsem nedostal,“ vypověděl například Zdeněk Vymazal. Stejně nebo podobně vypovídali i další svědci.

Mezi lidmi, kterým Justych s Mřihladem jen slibovali, byl i Martin Valoušek, který pro ně zpočátku dělal stavební práce. „Měl jsem na starosti výrobu základních desek, sháněl jsem řemeslníky. Po zhruba roce a půl jsem spolupráci ukončil, protože mi firma vůbec nezaplatila. Dluží mi proplacení faktur za asi šest set tisíc korun,“ postěžoval si Valoušek.

Oběma obžalovaným hrozí až desetileté vězení. Oba přesto tvrdí, že jsou nevinní. "Nikoho jsem nepodvedl. Pokud si ti lidé mysleli, že složí zálohu a do tří měsíců budou mít dům, stavební povolení a projekt, tak si špatně přečetli smlouvu. Když pak od smlouvy chtěli odstoupit, neměli k tomu pádný důvod a firmě tak zůstala záloha. To je standardní postup,“ vysvětloval svoje jednání už při květnovém zasedání soudu Mřihlad. V pondělí se oba obžalovaní k celému případu příliš nevyjadřovali. Soud bude pokračovat následující den.