Strážníci trénovali vrhání záchranných házecích pomůcek, seznámili se s automatizovaným externím defibrilátorem a na vlastní kůži si vyzkoušeli pomoc tonoucímu. Toho si zahrál strážník David Věrný. „Voda byla ledová, i přes to, že jsem měl ochranný oblek. Dostat se z vody ven je těžší, než to ve skutečnosti vypadá,“ řekl Věrný.

Minimální výbava, kterou člověk potřebuje pro pomoc tonoucímu, je helma, vesta a rukavice. „První zásadou ale je přivolat pomoc, až pak se snažit pomoct sám,“ řekl strážník poříční jednotky Michal Havránek.

Tonoucímu strážníci hodili pytlík s provazem, kterého se chytil. Postupně jej pak tahali z vody ven. Pokud je tonoucí v bezvědomí, musí pro něj strážník skočit do vody, zezadu ho chytnout pod pažemi a vytáhnout s pomocí kolegů, kteří tahají za lano.

Záchranu provádějí v několika fázích, protože při výlezu z vody na led je třeba rozložit váhu, nejlépe se po ledu plazit.

LENKA JEBÁČKOVÁ

Ilustrační foto.
Známému zapálil auto. Chtěl mu tím ušetřit peníze za drahé opravy

UPOZORNĚNÍ:
Pokud se vám anketa správně nenačítá, použijte prosím k hlasování internetový prohlížeč Internet Explorer, kde vše funguje. Na odstranění problému pracujeme.
Děkujeme za pochopení.