Bezmála čtyřicet stran obžaloby čítá případ, který nemá v novodobých dějinách proplácení nemocenských dávek obdoby. Zamotaný případ dobře organizované sedmičlenné skupiny, která se obohatila na státní kase o nejméně jedenáct milionů korun, začal ve středu rozplétat brněnský krajský soud.

Hlavní roli v příběhu hraje podle obžaloby lékařka Alena Kubáčová. Ta měla v městské části Brno-Nový Lískovec ordinaci. Kromě předepisování léků, pravidelných prohlídek a občasného píchání injekcí psala Kubáčová i neschopenky. Ty se zakládaly na nepravdě.

Kubáčová vystavovala podle obžaloby falešné neschopenky a potvrzení o pracovní neschopnosti pro známé, které jen pár dní předtím „naoko“ zaměstnal jeden z jejích kompliců. A aby se „dojení“ ze státní kasy vyplatilo, pobíral marod pochopitelně tučnou mzdu. Ale jen papírově.

Za trestné činy podvodu, padělání a vystavování nepravdivých lékařských zpráv, posudků a nálezů hrozí lékařce až desetiletý pobyt za mřížemi.

Hlavní líčení dnes nezačalo kvůli tomu, že jednoho z obžalovaných zapomněl soud předvolat z vazby. Soudkyně Jaroslava Bartošová tak jednání odročila na čtvrtek.

PŘIPRAVUJEME PODROBNOSTI