Ten je přesvědčen, že se skupina obžalovaných dopustila trestného činu krácení spotřební daně a daně z přidané hodnoty. „Od března do listopadu 2010 přepravili téměř sedm milionů litrů formového oleje. I když se později olej stáčel jako nafta, žádné daně nikdo neodvedl," dodal Mezlík. Odvádět daň se přitom za motorovou naftu, na rozdíl od formového oleje, podle zákona musí.

Podle obžalovaných však není na vině firma Exfox. „Olej byl podle mých informací určen na další zpracování. Co se s ním ale dělo, nevím," hájil se u soudu Bureš.

U líčení v pondělí také vystoupil svědek ze Slovenska, který pracoval v blízkosti překladiště, kam se měly miliony litrů oleje vozit. „K ničemu podezřelému nedocházelo. Jednou nebo dvakrát za týden sem přijelo auto s nádržemi," tvrdil svědek.

V průběhu soudního líčení se objevily další nejasnosti. Obhájci obžalovaných požadovali zadržení cizince, který hraje v kauze důležitou roli. Klíčové také podle nich bude vyslechnout dalšího svědka, napojeného na překladiště a zkontrolovat některé spisy.

Předseda senátu Daniel Plšek se rozhodl termín hlavního líčení odložit o měsíc. Především kvůli složitosti případu. Rozsudek případu, kterým se soud začal zabývat už loni by tak měl padnout třiadvacátého dubna.

KAREL SELINGER