Již třináctou ústavní stížnost podal v pondělí v souvislosti s případem historicky největší kauce v českém soudnictví právní zástupce obžalovaného Shahrama Abdullaha Zadeha. Ten je jedním z několika podezřelých, kteří měli v letech 2012 a 2013 obchodem s pohonnými hmotami okrást krácením na daních stát o přibližně dvě a půl miliardy korun.

Kauci, která je hlavním předmětem nejnovější ústavní stížnosti, stanovil v roce 2016 Krajský soud v Brně na sto padesát milionů korun. Shahram Zadeh byl po složení kauce a propuštění z vazby ihned zadržen znovu. „Je nepřípustné, aby byl jakýkoliv český občan držen ve vazbě, zatímco soud zadržuje jeho kauci,“ uvedl právní zástupce Shahrama Zadeha Zdeněk Koudelka.

Autorem ústavní stížnosti však tentokrát není obžalovaný, který se ostatně k ústavnímu soudu také již několikrát dovolával, ale jeho blízcí přátelé a příbuzní, kteří aukci zaplatili. „Šestice lidí, mezi nimiž je i manželka pana Zadeha, by tu aukci nikdy nezaplatila, kdyby věděla, že je propuštění obviněného jen formální, a že bude ihned po odchodu z vazby opět zatčen,“ uvádí Koudelka. Dodává také, že krajský soud o této skutečnosti věděl a úmyslně ji zamlčel. „Mého klienta navíc podruhé zatkli z důvodu jeho vydání do Íránu. Tam ale žádný evropský stát své občany nevydává a pan Zdech je občanem České republiky,“ dodal Koudelka.

Stížností se nyní bude zabývat Ústavní soud v Brně. „To že se jedná už o několikátou ústavní stížnost v rámci tohoto případu nehraje žádnou roli, důležitý je její obsah,“ vysvětlila mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Podle ní také zatím není možné odhadnout, jak dlouho se bude soud stížností zabývat. „Průměrná doba rozhodnutí je kolem pěti měsíců, některé složitější případy se řeší až dva roky.“ dodala Sedláčková.

Obžalovanému, který je v současné době stále ve vazbě, hrozí až třináct let ve vězení. Svou vinu však od začátku popírá. Firmě, která měla stát převážením pohonných hmot z Německa a Slovenska krátit na daních, podle svých slov pouze zapůjčil peníze bez toho, aby si byl vědom dalšího nakládání s nimi. „Jedná se o soudní spiknutí, a můj klient je do něj zatažený neprávem, zatímco skuteční viníci nejsou stíháni,“ dodal Koudelka

Marek Hadrbolec