Léta soudních procesů stála bývalému odborářskému šéfovi blanenské firmy Celesticy Ráječko Igorovi Forgáčovi za to. Trpělivost a boj se zaměstnavatel mu navíc přinesly pomyslné růže. Vyhrál totiž boj, do kterého se mnozí ani pouštět nechtějí.

Brněnský krajský soud po šesti letech soudních tahanic rozhodl, že jeho zaměstnavatel vyhodil v dubnu 2004 Forgáče protizákonně. Muž totiž spolu s dalšími zaměstnanci založil v Celestice Ráječko odborovou organizaci, což tehdy bylo vedení proti srsti.

„Po šesti letech soudní štrapáce je to pro mě zadostiučinění a jakási satisfakce. Papírově zcela jednoduchou kauzou, která se týkala závažného porušení Zákoníku práce, se třikrát zabýval soud okresní a třikrát soud krajský. Podruhé bych do toho určitě nešel,“ řekl vítězoslavně Forgáč poté, co vyšel ze soudní síně.

Soud se zabýval tím, zda se na Forgáče jakožto odborového funkcionáře vztahovalo ustanovení Zákoníku práce, které jej mělo chránit proti okamžité výpovědi. „Ano, toto ustanovení se na Forgáče vztahovalo. Výpověď byla protizákonná, protože ji zaměstnavatel nezkonzultoval z odbory,“ vysvětlil verdikt předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Malý.

Verdikt soudu může být pro jiné lidi, kteří chtějí ve firmě zakládat odborové organizace určitým precedentem. „Celestica Ráječko porušila zásadu rovného zacházení. Každý člověk má totiž právo se sdružovat, což mu zajišťuje i Ústava České republiky,“ zdůraznil soudce. Jeho slova nepřímo podpořila zaměstnance, kteří se bojí. Řada zaměstnavatelů totiž odboráře vy svých firmách vidí nerado. „Odborové organizace jsou přesto zakotvené v Zákoníku práce a zaměstnavatelé by s nimi měli jednat a komunikovat,“ doplnil Malý.

Forgáčova bitva ovšem zdaleka nekončí. Přestože je verdikt pravomocný, může jej zvrátit Nejvyšší soud. Tedy pokud si Celestica Ráječko k němu podá dovolání. Právník firmy se k případu odmítl vyjádřit s tím, že dokud nemá písemné vyhotovení rozsudku, nebude mluvit.

Forgáč se teoreticky do Celesticy Ráječko může vrátit. Jestliže byla jeho okamžitá výpověď protizákonná, musí vzít zaměstnavatel zaměstnance zpátky do pracovního poměru. „Zatím nevím, jak budu postupovat dál. Zpátky se ale nevrátím,“ vzkázal Forgáč, který je nyní zaměstnaný v cestovním ruchu.