Nejvíce jehel, 113 kusů, objevili v městské části Brno-střed. „Za jediný den jsme jich našli celkem 197. Nejproblematičtějšími místy je zejména okolí Svitavského nábřeží," uvedl mluvčí brněnských městských policistů Jakub Ghanem.
Potvrzuje to i starosta městské části Brno-Sever Martin Maleček. „Každých čtrnáct dní se scházíme v bezpečnostní skupině s policisty a strážníky a diskutujeme o dalších krocích. Způsob, jak tento jev zcela vymýtit, ještě nikdo nevymyslel. Když vystěhujeme problematické lidi z jednoho místa, seskupí se zase jinde," řekl s tím, že kromě řešení problémů podporuje městská část také prevenci.
Jen do konce října brněnští strážníci našli 1779 stříkaček. Přitom za celý loňský rok jich bylo 1259. Číslo navíc ještě do konce roku poroste.
Ve sbírání použitých jehel pomáhají kromě městské policie i různé organizace. „Z nárůstu počtu stříkaček bych se neodvažoval dělat jakékoliv závěry o příčinách. Určitě bychom ale uvítali, aby nás policie o místech častějších nálezů informovala, abychom tam i my zintenzivnili náš terénní program," řekl Jiří Dolák, odborný ředitel organizace Podané ruce, v níž mohou drogově závislí své stříkačky vyměnit za nepoužité. Slouží k tomu jejich preventivní program. „Za první pololetí letošního roku jsme u nás vyměnili asi 113 tisíc stříkaček," dodal Dolák.
Pracovníci Podaných rukou pomáhají také v terénu. „Máme kontakt s asi devíti sty klienty, mezi nimi je největší podíl závislých na opiátech," vysvětlil ředitel.
Nalezené stříkačky strážníci v Brně odvážejí k likvidaci do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a riziková místa nahlašují republikovým policistům, kterým tak pomáhají při vyšetřování. „Zajištěných varen je ale stále stejný počet již několik let. Pokud dvě odhalíme, nahradí je zanedlouho stejný počet nových jinde," vysvětlila mluvčí brněnských policistů Andrea Straková.
Oznámit, nesahat!
I v dalších městech Jihomoravského kraje spolupracují policisté s příspěvkovými organizacemi, které se na drogovou problematiku specializují. Na rozdíl od Brna však nemají nálezů mnoho. Navíc drogy závislí neužívají venku. „Tito lidé se uchylují do bytů, zahradních chatek či ubytoven," nastínila vedoucí služby znojemského kontaktního centra Netopeer Zuzana Protivínská.
V Blansku použité injekční stříkačky a jehly nacházejí strážníci spíš výjimečně. Podle šéfa tamní městské policie Martina Lepky je to v posledních letech do deseti za rok. „Nacházíme je při obchůzkách v terénu, někdy nám kvůli tomu někdo zavolá. Stříkačky pak ukládáme do speciálního kontejneru," uvedl Lepka.
Pokud někdo použitou jehlu najde, je nejlepší zavolat na místo strážníky. „Sahat na použité stříkačky je nebezpečné. Při poranění totiž hrozí přenos infekčních chorob, z nichž nejzávažnější je virus HIV způsobující AIDS. Může jít ale i o žloutenku," upozornila mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Petra Veselá.