Uhasit žízeň sklenicí dvanáctky může řidiče ze zahraničí stát nejen pokutu a ztrátu řidičského průkazu. Hrozí jim dokonce to, že do své rodné země pojedou z návštěvy Velké ceny 2008 na brněnském Masarykově okruhu vlakem nebo pěšky. Jihomoravská policie je totiž připravena zabavovat motorky i auta.

„V Brně máme k dispozici dvě pojízdná pracoviště, na kterých budou i úředníci magistrátu. Ti v takzvaném zkráceném řízení udělají krátký proces s lidmi, kteří budou křižovat ulice města pod vlivem alkoholu. U cizinců, u nichž hrozí, že by se správnímu řízení vyhnuli, využijeme institut kaucí. Auta i motorky do zaplacení udělené kauce necháme odtáhnout,“ upozornil ředitel brněnské policie Martin Kotlan.

Laboratoř na kolech

Kromě alkoholu budou policisté odhalovat i drogy. Vůbec poprvé použije brněnská policie dvě speciální auta s pojízdnou laboratoří. „I v těchto případech čeká cizince okamžitá sankce. Opilí a drogami omámení řidiči zkrátka nemají na silnici co dělat,“ zdůraznil vedoucí operačního odboru jihomoravské policie Karel Pospíšil, který policejní manévry v Brně a okolí řídí.

Někteří Brňané si myslí, že jde o demonstraci síly. Jiní jsou zase toho názoru, že prevence je mnohem lepší než následné vyšetřování nehod zaviněných alkoholem. „Za poslední dva měsíce zemřelo na českých silnicích bezmála dvacet motorkářů. Jestliže se jim přistřihnou křidýlka hned na začátku, nebudou po městě jezdit jako blázni,“ myslí si například Jiří Ondráček, který po Brně rozváží v dodávce nápoje.

Zloději mění taktiku

Více policistů u silnic a v ulicích už čtyři roky snížilo kriminalitu. Zloději si například nechávají zajít chuť na krádeže motorek, které před lety kradli na zakázku a ve velkém. Svědčí o tom i statistické údaje policie. „Zatímco ještě před osmi lety zmizelo z parkovišť před hotely a v kempech až dvě desítky motocyklů, za poslední čtyři roky to byla jedna, maximálně dvě,“ vypočítal Pospíšil.

Přestože zloděje přestali zajímat silné stroje, nedají si o víkendu pohov. Policisté totiž zjistili, že se zaměřili na jiné věci. „Vyplétají ploty kempů a kradou uvnitř karavanů., stanů a obytných přívěsů. Tam si totiž někteří fandové motocyklových závodů nechávají mnoho cenností,“ řekl zástupce policejního ředitele okresu Brno-venkov Zdeněk Sycha.

Desítky policistů proto budou okolí kempů obcházet aby zabránili nájezdům zlodějů zvenku. V kempech na zloděje upozorní turisty letáky. „Jsou na nich informace o tom, na co si mají lidé dávat pozor a podobně. Také jsou na nich telefonní čísla tísňových linek,“ přiblížil informační materiál mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental.

Do zajištění bezpečnosti letošní Grand Prix silničních motocyklů se zapojí na osm set policistů a bezmála dvě stě strážníků. Těm pomůže i deset policistů z Rakouska, kteří se osvědčili už při loňských závodech. Mimořádná akce skončí až v pondělí ráno, kdy z Brna odjedou poslední příznivci motorek.