Policisté přitom muži po nehodě naměřili téměř dvě a půl promile alkoholu v dechu. „V kočárku bylo malé dítě, naštěstí se však při nehodě nikdo nezranil,“ řekla mluvčí brněnských policistů Andrea Procházková.

Podobná nehoda se stala i o den dřív ve Štursově ulici. Osobní auto tam vjelo do skupinky dětí. „Na silnici byl asi desetiletý chlapec, který měl rozbitou hlavu a spoustu pohmožděnin, na trávě pak seděla jeho přibližně dvanáctiletá sestra. I ona měla pohmožděniny a odřeniny, a proto strážníci oběma dětem okamžitě poskytli první pomoc,“ uvedla mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková. Obě děti poté sanitka převezla do Dětské nemocnice.

Podobné případy řeší policisté několikrát týdně. „Letos už jsme byli u 169 nehod, které se týkali chodců. Pětačtyřicet z nich zavinili právě lidé, kteří šli pěšky. V posledních několika týdnech navíc takových nehod hodně přibývá. Jedním z důvodů je patrně také špatná viditelnost. Objevují se totiž mlhy a navíc je brzy tma,“ vysvětlila příčiny nehod Procházková.

Policisté se proto pokoušejí podobným nehodám předejít kontrolami řidičů i chodců. Zaměřují se přitom hlavně na přechody pro chodce a jejich okolí. „Snažíme se tak působit na všechny účastníky silničního provozu, aby dodržovali pravidla, snažili se předvídat situace a byli ohleduplnější,“ vysvětlila smysl akce Procházková.

Za první dva dny policisté zkontrolovali přes dvě stě automobilů. „Přitom jsme objevili přes padesát přestupků a to jak řidičů, tak chodců. Nejčastější je nesprávné přecházení. Ať už lidé přecházejí silnici na červenou nebo jinde, než je přechod. Chodců, kteří takto hřeší, jsme zatím chytili přes dvacet,“ dodala Procházková. Za dva dny tak policisté na pokutách vybrali přes šestatřicet tisíc korun.

Většina Brňanů, které oslovil Brněnský deník Rovnost, si policejní akci pochvaluje. „Je dobře, že jsou policisté vidět přímo v ulicích,“ prohlásil Michal Brandejský.

Podle většiny chodců mohou za nehody řidiči. „Už mnohokrát se mi stalo, že mi nedali na přechodu přednost,“ dodal Brandejský. Souhlasí s ním i Štěpán Janča. „Navíc často jezdí jako blázni,“ řekl Janča.

Někteří řidiči však tvrdí, že chyba je na straně chodců. „Stává se, že vchází do křižovatky na červenou a ještě jdou zády k vám. Když navíc čekají třeba na tramvaj nebo na autobus, stojí hned u kraje ostrůvku a přitom hrozí, že dostanou třeba zrcátkem do hlavy. Řidič by měl totiž přijet k ostrůvku co nejblíže, aby mohli lidé bez problémů nastoupit,“ řekl řidič autobusu Ondřej Čičatka.

Podle policistů však za nehody mohou řidiči i chodci. „Je to tak půl na půl. Řidiči jsou totiž neohleduplní a chodci zase nedávají moc pozor,“ podotkla Procházková.