Čtyři údery pánví, osm bodnutí nožem. Tragédii, která se odehrála v malé obci na Vyškovsku loni jedenáctého září, projednával Krajský soud v Brně. Třiadvacetiletý mladík čelí obvinění z vraždy svého otce, vypovídal před senátem.

Jeho otec trpěl schizoafektivní psychózou. Léčil se na psychiatrii a několikrát i v psychiatrických léčebnách. „Součástí takových psychotických onemocnění jsou bludy, kdy si člověk vykládá skutečnost úplně jinak a má všelijaké halucinace,“ popsal nemoc primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice Brno Jiří Brančík.

Kvůli zdravotním problémům bral muž léky. Předepsané množství ale nedodržoval. „Otec se docela často předávkovával. Nedalo se mu to vymluvit. Chtěli jsme radu od jeho psychiatra, jak problém řešit,“ řekl mladík.

Několik dní před vraždou psychiatr otci řekl, že mu sníží dávku. „To nám vyčítal. Léky pro něj byly alfa omega, první na světě,“ přečetla předsedkyně senátu Andrea Svobodová ze svědecké výpovědi matky. Také sdělila, že ji manžel dřív fyzicky napadal.

Když mladík přišel po snídani domů po obhlídce úrody na zahradě, všiml si, že otec má na stole v obývacím pokoji položené dva nože. „Zeptal jsem se, na co je má. Spustil o tom, že psychiatr mu chce snížit léky a že je to naše chyba,“ vysvětlil.

Konflikt pokračoval. „Při slovní rozepři mu měl otec vyhrožovat usmrcením a následně usmrcením jeho matky a své manželky, což zdůraznil tím, že vstal, vzal menší ze dvou nožů a šel proti obžalovanému,“ četl z obžaloby státní zástupce Ivan Hrazdira.

Vraždy v Jihomoravském kraji
2017: 12 vražd, všechny objasněné
2018: 16 vražd, z toho: 5 dokonaných, 10 pokusů, 1 příprava, všechny objasněné 
leden - únor 2019: 3 vraždy, všechny objasněné 

Mladík šel podle svých slov do kuchyně, aby zavolal policii. Nemohl však najít svůj mobil. „Otec řekl, že ho schoval. Dostal jsem záchvat paniky, nevěděl jsem co dělat. Vzal jsem si na obranu pánvičku. Snažil se mě bodnout, já se vyhnul a pánví jsem ho praštil,“ řekl.

Otci měl vypadnout nůž z ruky a nakonec se zhroutil do křesla. Pánev se po posledním úderu rozpadla. Snažil se natáhnout po druhém noži. „Zeptal se mě, na víc se nezmůžeš?“ popsal situaci mladík.

Věta ho rozčílila. „Už od dětství mě často slovně srážel a napadal. Řval na mě, že jsem k ničemu,“ popsal vztahy mladík. Ze stolu popadl nůž. „Neovládl jsem se. Několikrát jsem ho bodl,“ dodal. Podle znalců neměl muž šanci útok přežít.

Dvě hodiny po vraždě odjel do Vyškova, kde chtěl skočit z mostu. Nakonec se ale vrátil domů a počkal na matku. „Bylo mi jí líto, že jsem jí to nijak nevysvětlil,“ řekl.

Vraždy mezi osobami, které se znají a které spolu žijí v jedné domácnosti, jsou podle kriminalistů obvyklé. „Často to jsou klasické domácí zabijačky,“ konstatoval už dřív náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování Libor Kachlík.

Mladíkovi hrozí deset až osmnáct let vězení. Případ bude soud znovu projednávat jedenáctého dubna.

HANA KOTOUČOVÁ