Domácí násilí vyvrcholilo v létě předloňského roku, kdy oba chlapci skončili s těly a obličeji plnými modřin a ran v nemocnici. Obžalovaný svou vinu odmítl, děti se podle něj bily mezi sebou.

K násilí podle obžaloby docházelo nejméně od roku 2018 až do předloňského léta. „Své nezletilé syny ve svém bytě v Brně ponižoval, vyhrožoval jim, nadával, krmil je psími konzervami, nutil je dřepovat s knihami na rukou, tahal je za vlasy, bil je. Staršímu synovi zlomil kost tím, že ho chytil za zápěstí ruky a otáčel s ním. S mladším hodil proti nosnému sloupu v bytě a pálil ho cigaretou," vyjmenovala státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová.

Obžalovaného Cvečka k soudu přivedla v poutech vězeňská eskorta.
Vtrhli k muži do bytu a střelili ho do obličeje. Soud řešil drogový spor z Brna

Násilí skončilo v srpnu předloňského roku, kdy byli oba chlapci tak zbití, že museli být dvanáct dní v nemocnici. Tam kromě mnohačetných poranění zjistili lékaři u obou chlapců podvýživu, chudokrevnost a nedostatek některých vitamínů.

Podle výpovědí dětí, které ze záznamu přednesl u soudu předseda senátu Dušan Beránek, je otec často trestal buď bitím, nebo jim poručil i dělat i několik hodin dřepy. Podobně se podle chlapců chovala přítelkyně jejich otce a jeho bratr, který s nimi v bytě žil. „Měli jsme hlad, zavřeli kuchyň a vyndali kliku, abychom se tam nedostali. Brácha na mě byl hodný, ale kradl jídlo a nechtěl se přiznat, tak nás trestali oba," vypověděl mladší z chlapců.

Od rodiny odešla matka už před lety

Obžalovaný M.K. svou vinu u soudu popřel. Uvedl, že děti trestal nanejvýš plácnutím vařechou přes hýždě, a že jeho syn si ruku zlomil na prolézačce. K mírným fyzickým trestům se podle svých slov uchýlil až v okamžiku, kdy na děti nezabralo napomínání a zákazy. „Fungovali jsme jako klasická rodina," řekl obžalovaný u soudu.

Matka dětí od rodiny odešla před lety. „Když jsem byl v práci, tak mi z ničeho nic zavolala, že už to nezvládá a odjela na Slovensko. S dětmi není v kontaktu. Řekla mi, abych se o ně postaral, výživné mi neposílá," popisoval M.K. Po jeho rozchodu s matkou dětí se do domácnosti obžalovaného krátce nastěhovala jeho sestra, poté u něj žil bratr a občasně za ním docházela nová přítelkyně se svými dětmi.

Obžalovaný Miroslav Gold (druhý zleva) a vedle něj Miloš Veselý se svými obhájci.
Spolčil se se zlodějem aut. Žalobce navrhl pro policistu z Brna šest let vězení

Podle M.K. se chlapci prali mezi sebou a taková zranění, s jakými nakonec chlapci skončili v nemocnici, jim nezpůsobil. To ale vyvrátil soudní znalec z oboru lékařství. „Typické lokality pro vznik oděrek dětí při hrách jsou vystupující plochy, jako například kolena či lokty. Zadní plocha těl je pro tento typ zranění netypická, naopak charakteristická je v případě bití ze strany druhé dospělé osoby," zaznělo v jeho posudku.

Za těžké ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a týrání svěřené osoby hrozí obžalovanému několikaletý trest vězení. Ve čtvrtek u soudu rozsudek nezazněl, jednání bude pokračovat mimo jiné výslechem přítelkyně obžalovaného.