U soudu zaznělo několik verzí toho, jak k útoku došlo. Podle státní zástupkyně Dagmar Veverkové konflikt vyprovokoval obžalovaný. „Začal se hádat s jednou z chatařek a dal jí pěstí do obličeje. Jeden z chatařů proto praštil třiasedmdesáti­letého Miškecha do oka, držel ho a řekl mu, aby ženu nechal být. Když ho pustil, důchodce vytáhl nůž a dvakrát ho bodl do břicha,“ řekla Veverková.

Incident tím neskončil. „Ještě dvakrát bodl manžela napadené ženy, který mezitím k dvojici přišel. Poranil mu plíci a srdce a muž na místě zemřel. Navíc pak bodl do boku také ženu,“ uvedla Veverková.

Obžalovaný: Jen jsem se bránil

Podle ní tvrzení žaloby potvrzují výpovědi svědků i přiznání útočníka. Miškech však u soudu tvrdil, že vše bylo trochu jinak. „Seděl jsem se švagrovou na autobusové zastávce. Někdo z lidí za mnou do mne strčil. Vstal jsem a zeptal jsem se, kdo to byl. Řekl jsem ještě: „Já vás taky…“ když v tom mne jeden muž praštil pěstí a přirazil mne na blízkou zeď,“ sdělil Miškech.

Senátu tvrdil, že nůž vytáhl v sebeobraně. „Nemohl jsem se ze sevření nijak dostat a docházel mi dech. Chtěl jsem proto z kapsy vyndat klíče a bránit se s nimi. Našel jsem ale jen nůž. Vytáhl jsem ho a dvakrát se s ním ohnal a muže zranil. Pustil mne a někam zmizel,“ uvedl Miškech.

Důchodce tvrdil, že pak chtěl z místa utéct, ale nepovedlo se mu to. „Narazil do mne další muž. Ohnal jsem se po něm a snažil se z místa zmizet,“ dodal Miškech. Jak došlo k pobodání chatařky, ale nevysvětlil.

Několik verzí

U soudu v úterý vypovídala i žena, kterou měl Miškech pobodat. „Se známými jsme se vraceli z chaty. Stáli jsme na zastávce a manžel byl v blízké hospodě. Bavili jsme se a smáli se. Muž, který seděl před námi se najednou otočil a ptal se, jestli se směji jemu. Řekla jsem mu, aby mi netykal. On ale vstal a praštil mne do obličeje,“ řekl pobodaná žena.

Na Miškechův útok zareagoval jeden ze známých. „Přitlačil Miškecha ke zdi. V tom přišel manžel a chtěl je od sebe odtrhnout. Najednou známý vykřikl: pozor, má nůž. Pak už jsem jen viděla manžela, jak šel po silnici, držel se za hruď a zhroutil se na zem,“ popsala vražedný útok žena. Při líčení útoku se u soudu dokonce rozplakala.

Některé věci si ale nevybavovala. Nebyla například schopná říct, kdy přesně Miškech bodl i ji. Osvětlila to až její dcera. „Mamka šla za Miškechem a ptala se ho, proč ublížil taťkovi. Muž ji ale praštil, bodl ji do boku, sedl si na kolo a odjel,“ řeklo děvče.

Podle Miškechovy švagrové Libuše Frolkové se stal incident jinak. „Seděli jsme na zastávce a za námi stáli chataři. Švagr se najednou otočil a jedné z žen něco řekl. Co přesně to bylo ale nevím, protože špatně slyším. Žena se na něho potom vrhla a začala ho mlátit,“ tvrdila Frolková.

Miškecha pak měli bít ještě dva muži. „Před tím, než přijel autobus, se jim švagr vytrhl a ujel na kole. Viděla jsem pak, jak jeden z mužů spadl na zem a další z nich chtěl od řidiče autobusu něco z lékárničky,“ dodala Frolková.

Předsedkyně senátu Hana Zoubková v úterý vyslechla i zbytek chatařů, kteří útok viděli. Chyběl jen známý napadené ženy, kterého Miškech také pobodal. Přestože ho soud chtěl vyslechnout, muž nepřišel. Zoubková proto líčení odročila na červen, kdy budou svědčit také znalci, kteří zpracovávali psychologický posudek na obžalovaného. Poté chce Zoubková vynést verdikt.