Za padělání směnek a pokus o podvod mu hrozilo až deset let, dostal tedy trest ještě při spodní hranici. Muž je nyní ve vězení kvůli jinému zločinu a středečního líčení se nezúčastnil.

„Obžalovanému přitížila výše škody, kterou mohl způsobit, i to, že spáchal více trestných činů současně. Jako polehčující okolnost jsme ale brali jeho tehdejší bezúhonnost,“ uvedl k rozsudku soudce Daniel Plšek.

Sobota před třemi lety vyrobil dvě falešné směnky, jednu na dvanáct a další na padesát milionů. Dvanáctimilionovou chtěl prodat brněnskému vymahači dluhů Arturu Collinovi. Ten zjistil, že je falešná a podal na Sobotu trestní oznámení. Při zatýkání v květnu roku 2007 našli policisté i druhou směnku. Obě byly podepsané jménem Arpáda Horáka z Hradce Králové, podpisy však byly falešné. Podle kriminalistů je padělal Sobota.

„Obžalovaný to ani nepopřel, ale vypověděl, že ztratil paměť a k případu se nemůže vyjádřit,“ vysvětlil Plšek. Lékaři Sobotovo tvrzení vyloučili, později tedy obrátil. Podle obhajoby byl obětí vydírání a směnky podepsal kvůli strachu o život.

Na začátku líčení ještě promluvil svědek Zbyněk Dosoudil. „Roman Sobota za mnou přišel se směnkou Ivana Barkocyho a chtěl se domoci těch peněz. Připadalo mi, jako by měly být vtažené do nějakého systému typu letadlová hra,“ uvedl. Podle soudce Plška si Sobota myslel, že peníze získané Barkocyho podvody šly právě přes Horáka do zahraničí. Chtěl, aby mu to potvrdil svědek Dosoudil. To se ale nestalo. „Tvrdil, že Horák je strůjce problému, ale že si ho s pomocí svého strýčka vypátrá a vyřeší věc sám. Dále jsme se tím tedy nezabývali“ uvedl svědek.

Sobota už dříve navrhl soudu předvolání dalších svědků, podle soudce to však už nebylo nutné a dokazování ukončil. „Sama nevím, co si o celé věci myslet. Podle mě byly směnky schválně vystavené na tak vysoké částky, aby mému klientovi hrozil co nejvyšší trest,“ uvedla v závěrečné řeči Sobotova obhájkyně Eva Baráková Karasová. Navrhla senátu, aby ho zprostil obžaloby. „A pokud ne, zvažte veškeré okolnosti. Můj klient už byl několikrát odsouzen, hrozí mu nepřiměřeně vysoký trest,“ dodala Karasová.

Státnímu zástupci Aleši Sosíkovi se také nezdálo pravděpodobné, že by obžalovaný mohl falešné směnky prodat. „Ale nezfalšoval jen směnky, ale i další doklady, které měly potvrdit jejich pravost,“ připomněl Sosík.

Proces táhnoucí se asi rok skončil vynesením rozsudku. Obhájkyně si nechala možnost odvolání, rozhodoval by o něm Vrchní soud v Olomouci.