Před pěti lety tak Libor Karásek, Leoš Kuba, Tomáš Vojtěch Plesník a Aleš Sobel způsobili téměř pětimilionovou škodu. Senát Krajského soudu v Brně je v pátek poslal do vězení. Dohromady v něm stráví devatenáct let.

Za podvod dostali Karásek a Sobel souhrnný trest pěti let, Kuba o rok více. Plesník půjde do vězení na čtyři roky. Další z obviněných Karel Kašpárek odešel od soudu bez trestu. „U obžalovaného Kašpárka se nepodařilo věrohodně prokázat, že by se podvodu účastnil. Proto jsem ho zprostil obžaloby,“ řekl po vynesení rozsudku předseda senátu Miloš Žďárský. Podle něj využili muži asi deset nepravých smluv, pomocí kterých jednali se společnostmi ESSOX, ČSOB leasing a Caterpillar a okradli je o téměř pět milionů korun.

V únoru 2005 oslovili obvinění Karásek, Kuba a Plesník obchodní zástupkyni společnosti ESSOX s požadavkem na uzavření leasingových smluv na nová auta. Vydávali se přitom za zástupce společnosti Odeta Consult. „Plesník domluvil se zástupkyní schůzku v Olomouci, kde se setkala s Kubou a Karáskem. Kuba se pod falešným jménem představil jako účetní Odety. Také Karásek se vydával za pracovníka této společnosti,“ vysvětlil státní zástupce Aleš Sosík.

K jednání za jmenovanou firmu však nikdo z nich neměl žádné oprávnění a pravý jednatel společnosti o zneužití jména firmy nic nevěděl. „Libor Karásek předložil plnou moc za společnost Odeta Consult. Případ jsme schválili a auta zaplatili. Pak jsme vystavili smlouvy, které Karásek také podepsal. Nakonec se ukázalo, že jsou ve smlouvě nějaké nesrovnalosti,“ uvedl prokurista podvedené společnosti ESSOX Luděk Čermák. Na základě smlouvy pak podvodníci auta převzali, ale peníze nikdy nesplatili.

Obžalovaní po celou dobu procesu trvali na své nevinně a obžalobu považovali za vykonstruovanou. „Nikdy jsem žádné doklady ani peníze nepadělal. Nikoho ze spoluobviněných jsem v životě neviděl. Neznám ani žádné zástupce poškozených společností,“ tvrdil před soudem obžalovaný Libor Karásek.

To ovšem popírá výpověď Kuby i obchodní zástupkyně. Oba potvrdili setkání s Karáskem v Olomouci. „Zásadním důkazem bylo svědectví obchodní zástupkyně ESSOXu, která potvrdila setkání v Olomouci. Důležitým důkazem byl i znalecký posudek z oboru písmoznalectví, který označil Karáska za pisatele podpisů na smlouvách,“ řekl Žďárský.

Podle obhájce Pavla Holuba však jsou v případě nesrovnalosti. Společnost ESSOX k případu nedodala podklady jako daňové přiznání, vyjádření o bezdlužnosti a další listiny, které jsou potřebné k zjištění, zda je klient schopen splácet. „Je otázka, proč firma bez těchto důležitých dokladů uzavření těchto nestandardních smluv povolila,“ řekl Holub.

Nesrovnalosti vidí v případu i Sobelova obhájkyně Hana Rámešová. „Je vidět, že výpovědi jsou naučené. Paní svědkyně si i po čtyřech letech pamatuje data a schůzky, ale když se jí zeptáte na jinou, nepřipravenou otázku, tak neví,“ uvedla Rámešová.

Případ ještě uzavřen není. Bude se jím zabývat Vrchní soud v Olomouci, protože dva z obžalovaných se proti rozsudku odvolali.

LAĎKA JUŘÍČKOVÁ