Když se ti podaří bankovka rozměnit, máš z toho poloviční provizi. Taková byla nabídka sedmnáctiletých pachatelů, kteří si na „špinavou“ práci najímali děti. Zmíněný dobře zaplacený kšeft se týkal roznášení padělaných bankovek.

Jihomoravským kriminalistům se začátkem dubna podařilo objasnit hned dva případy, kdy penězokazci mladší osmnácti let najímali na roznos bankovek v nominální hodnotě dvě stě až jeden tisíc korun teprve třináctileté děti.

Poloviční provize

„Minulý týden jsme dokončili vyšetřování dvou pachatelů, kteří si doma nakopírovali patnáct pětistovek a deset tisícikorun. Osmnáctiletý muž a jeho o rok mladší kamarád pak peníze dali do ruky dětem, které je roznesly po Brně,“ řekl vedoucí oddělení hospodářské kriminality Marek Fryšták z jihomoravské policejní správy.

Děti s padělky obcházely podle kriminalistů především novinové stánky, herny a prodejny tabáku v centru města. Hlavní aktéři zatím čekali na pravé peníze v klidu doma. „Mladíci hlavně sázeli na fakt, že pokud by někdo děti přistihl při činu a všiml se, že roznášejí padělky, není jim ještě patnáct let. A tudíž nejsou trestně odpovědní,“ zdůraznil Fryšták.

Z hřiště ke kopírce

Téměř na vlas podobný je i případ z Uherského Hradiště. Tam si mladíci doma zkopírovali několik dvousetkorun. „Zatím se nám podařilo zachytit dvě dvoustovky. Podle výpovědí dvou zadržených chlapců však vyrobili nejméně devět kusů stejných bankovek,“ uvedl kriminalista Jindřich Rybka, který na případu pracoval.

Jeden z mladíků vyráběl dvoustovky na počítači. Stačila mu k tomu barevná tiskárna a kopírka. Nepříliš zdařilé kopie pak dávali do oběhu. „Úspěšní moc nebyli. Z devíti bankovek se jim podařilo udat dvě. Třetí dvoustovka se zdála být jednomu trafikantovi podezřelá, a tak penězokazce zadržel a přivolal policii,“ dodal Rybka.

Mladíci se k výrobě falešných peněz přiznali. Prý si chtěli jen přilepšit ke kapesnému, které dostávali od rodičů. „Mladí muži nebyli bytostně závislí na penězích. Brali to jen jako přilepšení ke svému standardu,“ přiblížil Fryšták motiv penězokazců, kterým hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi. Pokud by byli plnoletí, strávili by ve vězení jednou tolik. Tedy maximálně deset let.

Padělat bankovky v nižší nominální hodnotě je v poslední době mezi mladými pachateli trend. „V oběhu se objevily dokonce falešné padesátikoruny,“ potvrdila jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková. Výhoda takových falešných bankovek je podle policistů v tom, že je lidé tolik nekontrolují. Na rozdíl od tisícikorun a vyšších bankovek, které navíc mají několik ochranných znaků.