Někdy jim lidé volají, že je po bytě honí trpaslíci. Jindy zase milenci uvíznou v poutech, od kterých ztratí klíče. Nebo se po Brněnské přehradě prochází nahá žena. Strážníci, hasiči, policisté i záchranáři nezachraňují totiž jen lidské životy. Vyjíždějí i k tak kuriózním případům. „Měsíčně jsou jich desítky,“ shodují se všichni.

Žádný telefonát, ani ten nejpodivnější, nemohou brát na lehkou váhu. Ochrana lidí a zvířat je totiž jejich povinnost. „Ze zákona máme lidi a zvířata na starosti. Lidé jsou na prvním místě, hlavně děti a starší lidé, kteří si sami těžko pomohou,“ vysvětlil mluvčí brněnských hasičů Jaroslav Haid.

Smutné příběhy

Strážníci například vyjeli na pomoc starší ženě z Brna, která naléhavě žádala o záchranu. „Tvrdila nám, že ji v bytě opakovaně znásilňuje předseda KSČM Grebeníček a nehodlá odejít. I když je to velmi nepravděpodobné, i tak musíme situaci prověřit,“ uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Mnohým může připadat chování lidí, kteří zmateně pobíhají po Brně, zábavné. Mluvčí brněnských policistů Bohumil Malášek však upozorňuje, že tito lidé jsou ve většině případů nemocní. „Člověka někdy ta nemoc přepadne nepřipraveného. My ho pak odvezeme do léčebny proto, že je tam obvykle nikdo jiný odvézt nechce. Lidé by se na ně měli dívat jako kdyby měli třeba angínu,“ dodal Malášek. Když strážníci zasahují, snaží se podle něj k lidem chovat podle hesla Pomáhat a chránit. Někdy je třeba ochránit je samy před sebou.

„Takových případů tady máme několik denně. Přiváží je záchranná služba nebo brněnští policisté. Pro nás to nejsou úsměvné situace, ale spíš smutné,“ podotkl ředitel psychiatrické léčebny v Černovicích Marek Radimovský.

Všechny blouznivce však na psychiatrii nezavřou. „Je rozdíl, zda člověk někomu včetně sebe ubližuje nebo ne. Pokud člověk vidí mimozemšťany, se kterými si povídá, není na tom nic špatného. Pokud mu však ti mimozemšťani každý den říkají, aby spáchal sebevraždu, tak je to vážné. V tom případě dostane léky a pomůžeme mu,“ uzavřel Radimovský.

Všechny tyto ochránce platí z velké části stát. „Strážníci jsou ve službě a dostávají plat. Jejich výjezd tedy nestojí žádné peníze navíc,“ řekla Kapitančiková. Zásahy hasičů však přijdou i na několik tisícovek. „Některé výjezdy jsou krátké, jiné trvají hodiny, hasiči musí použít složitou techniku a vyjíždí třeba i několik aut. Jedna taková cesta pak stojí pět až deset tisíc korun,“ vypočetl Haid.

Pokuta i vězení

Pokud jde o záchranu lidského nebo zvířecího života, nikdo nad penězi nepřemýšlí. Občas se ale najdou i vtipálci, kteří si záchranáře přivolají z legrace. „Nedávno se nám stalo, že někdo nahlásil, že čtrnáctiletý chlapec leží s vážným poraněním hlavy v bezvědomí u bazénu. Na místo okamžitě vyrazil vrtulník záchranné služby,“ popsala případ mluvčí brněnské záchranné služby Barbora Zuchová. Byl to ale jen planý poplach. „Chlapec tam nebyl a nikdo o nehodě nic nevěděl. O pár minut později letěl vrtulník zachránit muže s infarktem, který pomoc skutečně potřeboval,“ dodala Zuchová.

Ohlášení bomby nebo zbytečné přivolání záchranky je trestný čin. „Je to šíření poplašné zprávy nebo zneužití tísňové linky. Pokud se podaří volajícího odhalit, chceme po něm náhradu škody. Měli jsme případ, kdy paní volala asi dvacetkrát dokola hasiče. Ta šla nakonec na dva roky do vězení,“ poznamenal Haid.