Potyčka se stala letos v sobotu před Velikonocemi na Vyškovsku. Napadený přijel za Krnáčem do domu, kde bydlel společně s družkou a dcerami, a chtěl u něj pár dní přespat. „Známe se několik let, tak jsem s tím neměl problém," vypověděl Krnáč.

Při výpovědi na policii to potvrdila i jeho družka Eva Procházková. U soudu už mluvit nechtěla. „Petr se známým vypil pár piv, já pak ohřála polévku. Kolem sedmé jsme šli na chvíli do hospody, vrátili jsme se asi za hodinu," popsala průběh večera.

Muž jim poté ale začal vyčítat, že nedostal nic k jídlu a sprostě nadával. „Moje sedmiletá dcera se ho bála, tak jsem ho chtěl vyhodit. On se však nenechal," uvedl Krnáč. Obžalovaný pak podle rozsudku došel ke kuchyňské lince, vzal nůž a čtyřikrát jím bodl známého do zad.

Bezprostředně po útoku muže ošetřila Krnáčova družka. Sanitku nezavolala. „Zraněný říkal, že je to dobré, že ho máme nechat spát," sdělila Procházková. Nakonec si to rozmysleli a odvezli ho do nemocnice osobním autem.

Sebeobrana? Podle důkazů ne

Krnáč se hájil, že poškozený ho napadl první. „Otočil jsem se k němu zády a ucítil ránu do hlavy. Přitiskl mě ke stolu, cítil jsem bolest. V tu chvíli jsem popadl první věc, která mi přišla pod ruku a ohnal se po něm," řekl Krnáč.

Jeho verzi však nepotvrdila ani výpověď Procházkové, ani soudní znalec z oboru zdravotnictví Michal Zelený. „Minimálně jednu z ran mu nemohl způsobit zepředu ale musel stát za ním," vysvětlil Zelený.

Zranění naopak mohla vzniknout, jak popsala Krnáčova družka, která byla při napadení také v kuchyni. „Viděla jsem, jak Petr zvedá nůž, vrací se ke stolu a bodá ho do zad," prohlásila Procházková.

Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová navrhovala pro Krnáče trest čtrnáct let vězení. „Z malicherného důvodu zaútočil s úmyslem zabíjet. Měl dost času, aby zvážil důsledky svého činu," uvedla.

Soud však přihlédl k několika argumentům obhajoby. „Obžalovaný jednal v afektu, šlo jen o špatně zvolenou reakci na agresivní jednání člověka, kterému chtěl původně pomoci," řekla v závěrečná řeči Krnáčova obhájkyně Helena Lehká.

Předseda senátu proto čin překvalifikoval na vraždu v afektu, kdy muž hrozilo deset až osmnáct let vězení a uložil mu trest při spodní hranici trestní sazby.

Proti rozsudku se mohou strany ještě odvolat. Obě si nechaly lhůtu na rozmyšlenou.

JAKUB SMUTNÝ, ZUZANA VALÍKOVÁ