Kriminalisté od čtvrtka na radnici zajišťují důkazy kvůli podezření z nezákonného ovlivňování veřejných zakázek zadávaných úřadem městské části.

Obvinění jsou podezřelí z účasti na organizované zločinecké skupině, sjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. „Souběžně jsme zajišťovali důkazní dokumenty v prostorách Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v Brně a na dalších místech souvisejících s rozhodováním tohoto úřadu v oblasti zadávání veřejných zakázek,“ přiblížil mluvčí centrály  Ibehej. Obě vyšetřování jsou samostatná. V druhém případě nikdo obviněný zatím není.

Radnice Brna-středu byla celý čtvrtek uzavřená, v pátek už někteří úředníci pracovali. „Je zavřená hlavní budova radnice v Dominikánské 2. A bude celý den. Zavřená je i správa nemovitostí v Měnínské ulici. Ostatní budovy a odbory jsou v pátek v provozu,“ sdělila v pátek mluvčí úřadu Kateřina Dobešová.

Tajemník Petr Štika dál pomáhal policii ve sbírání dokladů. „V pátek by snad policisté měli vyšetřování skončit,“ věřila Dobešová.
Podle některých médií policisté zadrželi radního a bývalého místostarostu Jiřího Švachulu z ANO, který navíc na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže působí jako člen rozkladové komise. Jeho telefon byl v pátek nedostupný.

Radnice Brno-střed. Ilustrační fotografie.
Razie na radnici: pěti obviněným hrozí vazba, soud rozhodne v sobotu

Vedení městské části Brno-střed připravuje hloubkovou kontrolu otevřených zakázek investičního odboru. Bude se na ní podílet kontrolní výbor. Policie zkoumá starší zakázky investičního odboru. „Týká se to minulého volebního období, minulé koalice, kdy občanská demokracie byla v opozici," řekl starosta městské části Vojtěch Mencl. Řízení investičního odboru a správy bytových domů podle něj dočasně převezme tajemník radnice Petr Štika.

Předseda brněnské ODS Robert Kerndl situaci se starostou Menclem řešil. „Příští týden se chceme sejít na Brně-středu s koaličními partnery. Chceme vyjádření ze strany hnutí ANO. Čerpáme informace pouze ze zprávy Národní centrály proti organizovanému zločinu, více informací nemáme,“ řekl. Chtějí řešit i budoucí pokračování koalice.

Bývalý předseda kontrolního výboru Brna-středu za TOP 09 Bohumil Straka řekl, že neprůhledné zakázky Brna-středu opakovaně kritizoval a zásah na úřadě jej nepřekvapil. „Vše vedla radnice v čele s Žít Brno, které to má na svědomí,“ uvedl.

Stanice Masarykovy univerzity na Antarktidě
Polárníky na Antarktidě uvěznil led. Jejich návrat se zpozdil

Bývalý radní za Žít Brno Svatopluk Bartík to odmítá. „Udělali jsme řadu protikorupčních opatření. Většinu kontrolního výboru tvořila opozice. Pan Straka jako předseda za čtyři roky nezahájil ani jedno vyšetřování. Nenavrhl opatření, jak dělat věci lépe,“ reagoval.
Policisté už v pátek nezasahovali v budově antimonopolního úřadu v Brně. „Úřad normálně funguje,“ oznámil mluvčí úřadu Martin Švanda.

Policie podezřívá podle serveru Novinky.cz předsedu úřadu Petra Rafaje z korupce. „Předseda je v práci,“ sdělil v pátek Švanda.
Transparency International volá po Rafajově odvolání. „I kdyby nebyl usvědčený z úplatkářství, měl by aktuální incident znamenat jeho konec v čele instituce. Už jen kvůli nezákonným zásahům do správních řízení,“ stojí v prohlášení organizace.