Spojitost s ekonomickou krizí je pouze teoretická. „Jedná se především o bezdomovce, kteří se opakovaně dopustili krádeže,“ vysvětlil mluvčí brněnské cizinecké policie Roman Pittner. Nejpočetněji zastoupeni jsou Slováci, kterých bylo vyhoštěno osm a hned za nimi figuruje v policejních statistikách sedm Mongolů.
Klasickým případem bylo vyhoštění třiačtyřicetiletého Slováka, který kradl 7. března v Albertu na vinohradském sídlišti. Muž si o vyhoštění doslova koledoval, protože to byla již jeho šestá krádež. Do České republiky se nesmí podívat jeden rok.
Podle Bittnera je snazší vyhostit člověka, který není občanem členské země Evropské unie. „V Evropské unii je potřeba, aby dotyčný porušil zákon minimálně dvakrát. Obvykle jsme méně přísní,“ upřesnil podmínky Pittner.
Do statistik se nezapočítávají rozsudky, kdy soudce v rámci trestu odsoudí cizince k vyhoštění. Takový je i případ polského fanouška Baníku Ostrava, kterému soud za výtržnictví při fotbalovém utkání s Brnem před čtrnácti dny uložil zákaz pobytu na našem území na pět let.
Do vlasti se bude muset vrátit také šestatřicetiletý Mongol, který byl o víkendu přistižen při krádeži v Intersparu v ulici Tkalcovská. V jeho neprospěch hovoří fakt, že to byla jeho již pátá krádež, při které byl přistižen.
Z dvacítky doposud vyhoštěných, byla jen jedna žena. „Kromě Slováků a Mongolů to letos byli ještě dva Ukrajinci, dva Moldavci a jeden Vietnamec,“ shrnul statistiku Pittner. Cizinci, kteří se dostanou v České republice do existenčních problémů, mohou využít program dobrovolného návratu. Pokud cizinec splní předepsaná kritéria, dostane zdarma letenku a pět set eur na ruku. I tak to český stát vyjde levně, oproti problémům, které by s pobytem nezaměstnaných cizinců vznikly.
ONDŘEJ PRÁŠIL