Adam B. Bartoš společně s bývalým místopředsedou Národní demokracie Ladislavem Zemánkem podle okresního soudu vytvořili cedulku s antisemitským textem u hrobu Anežky Hrůzové v Polné s úmyslem hanobit židovský národ a vyvolat nenávist. Celou akci i s textem publikovali na internetu a ve stranickém tisku. Jihlavský soud loni uznal vinnými oba muže. Zemánkovi vzhledem k projevení lítosti a sebereflexi neudělil žádný trest, rozhodnutí v jeho případě bylo pravomocné už dříve.

„Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena." To hlásala cedule u hrobu dívky, která byla o Velikonocích 1899 zavražděna. Justice tehdy obžalovala a odsoudila Žida Leopolda Hilsnera. Případ na přelomu devatenáctého a dvacátého století vyvolal mohutné protižidovské nálady, proti nimž bojoval například i Tomáš Garrigue Masaryk.

Bartošův obhájce se snažil napadnout rozhodnutí okresního soudu tím, že se jedná o obecný text, který nemůže podněcovat nenávist vůči Židům. Navíc tvrdil, že zprávy na internetu a v tisku mohla zveřejnit jiná osoba bez Bartošova vědomí. „V prvním řízení postupoval soud důsledně, lze konstatovat, že řízení nebylo zatíženo žádnými vadami," zamítl změnu původního rozhodnutí předseda senátu Adam Kafka.

Bartoš dorazil k soudu s výrazným zpožděním až v době, kdy soudce odůvodňoval zamítnutí odvolání. Podle obhájce se obžalovaný zpozdil kvůli koloně na dálnici. Bartoš zopakoval svá dřívější vyjádření, když označil celou kauzu za politicky motivovanou. Potvrdil, že se hodlá dovolat k Nejvyššímu soudu.

Trestní oznámení podal brněnský radní Michal Doležel z hnutí Žít Brno. Policie poté s přihlédnutím k posudku odborníka na extremismus potvrdila čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Bartoš se Zemánkem zanechali text u hrobu Hrůzové už před dvěma lety. Soud je nejdříve loni v březnu formou trestního příkazu nepravomocně odsoudil na dvanáct měsíců s podmínkou na dva roky. Toto rozhodnutí oba obvinění odporovali. Okresní soud v Jihlavě pak v říjnu v hlavním líčení potvrdil trest pro Bartoše, Zemánek odešel bez trestu.

Adama B. Bartoše navíc letos v polovině ledna navrhli obžalovat pražští policisté za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy, podněcování nenávisti, hanobení národa a schvalování trestného činu. Bartoš se činů podle policie dopustil ve svých projevech a také obsahem knih a dalších písemností, které vydával.

DANIEL HRBOLKA, ČTK