Firma skončila již v prosinci loňského roku v insolvenčním řízení. Jednatel společnosti Robert Justych a její výkonný ředitel Marek Mřihlad se od středečního dopoledne zodpovídají ze zvlášť závažného zločinu podvodu u Krajského soudu v Brně.
„Marek Mřihlad jako ředitel společnosti Reality z Lipé uzavíral mezi roky 2006 a 2009 smlouvy na výstavbu levných rodinných domů. Poškození zaplatili rezervační zálohy, většinou kolem čtvrt milionu korun. Společnost ale s výstavbou domů ve většině případů nikdy nezačala,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Aleš Sosík.
Zálohy, které klienti firmě zaplatili, ale nedostali zpět. „Obžalovaní tak podvodem připravili sedmadvacet rodin o více než sedmnáct milionů korun,“ dodal Sosík.
Tím ale výčet všech obvinění proti oběma mužům neskončil. Kromě svých klientů společnost připravila o miliony také devětadvacet stavebních firem a dodavatelů materiálu. „Se stavebními firmami uzavírala společnost Reality z Lipé smlouvy na dodávky materiálu a na stavební práce. Část faktur obžalovaní zaplatili řádně a včas. Pak se ale odmlčeli a se společnostmi přestali komunikovat. Podvodem si přišli na další čtyři miliony korun,“ uzavřel státní zástupce.
Oba obžalovaní jsou stíháni vazebně. Ke středečnímu hlavnímu líčení je přivezla policejní eskorta. Bývalý jednatel realitní společnosti Robert Justych ale odmítl vypovídat. „Chtěl bych jen říci, že se cítím nevinen,“ uvedl Justych.
Naopak bývalý výkonný ředitel Marek Mřihlad vypovídal před senátem brněnského krajského soudu několik hodin. „S obžalobou nesouhlasím. Nikoho jsem nepodvedl. Pokud si ti lidé mysleli, že složí zálohu a do tří měsíců budou mít dům, stavební povolení a projekt, tak si špatně přečetli smlouvu. Když pak od smlouvy chtěli odstoupit, neměli k tomu pádný důvod a firmě tak zůstala záloha. To je standardní postup,“ vysvětloval svoje jednání Mřihlad.
Podle něj také několik rodin, které ho teď žalují, nezaplatilo řádně a včas zálohy. „Možná měly problémy s úvěry v bance, ale protože nezaplatili ve stanoveném termínu, tak jsme měli právo odstoupit od smlouvy a nevracet zálohy,“ vypověděl Mřihlad.
Případ začali jihomoravští policisté řešit již loni v prosinci. K soudu se ale obžalovaní dostali až nyní. A paradoxně jim to pomůže. V roce 2009 mohli oba muži dostat za trestný čin podvodu až dvanáct let vězení. Podle nového zákoníku je maximální hranice desetiletý trest.
Předseda senátu Daniel Plšek ve středu hlavní líčení odročil na začátek června.
IVANA MACÍKOVÁ