Vše začalo už loni v březnu. Mluvčí celníků Martina Kaňková uvedla, že tehdy u přepravní společnosti prověřovali podezřelou zásilku hraček, v nichž měly být drogy. „Po otevření jsme zjistili, že ve dvou plyšácích je sofistikovaně ukryto devatenáct tisíc euro. Pátráním po jejich původu vyšlo najevo, že se jedná o peníze podvodně vylákané od jedné z důvěřivých žen,“ sdělila mluvčí.

Celníci se do práce pustili společně s jihomoravskými kriminalisty zaměřenými na internetové zločiny. V případu s krycím názvem Sonda následně zadrželi Češku, která pro gang působící v Rakousku legalizovala ukradené částky.

„Pocházely od žen, které se na internetu nechaly oklamat na sofistikované romantické podvody, kdy falešným americkým vojákům a lékařům pod různými záminkami posílaly statisícové částky. V celkovém objemu se jednalo o sumu přesahující jedenáct milionů korun,“ shrnul policejní mluvčí Pavel Šváb.

Do práce se pustila také policie v Rakousku, kde dopadla nigerijský gang včetně hlavního organizátora.

„Na případu i nadále pracujeme. Obviněné ženě v případě prokázání viny a odsouzení hrozí za spáchání zvlášť závažného zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti v krajním případě až desetiletý pobyt za mřížemi,“ dodal mluvčí Šváb.